Březen 2014

Nový Zéland - země pohádkových vinic

27. března 2014 v 17:16 | Pavel Černý


Krása někdy nepotřebuje ani komentář. Vinice na Novém Zélandu jsou pohádkově krásné. Následující fotky objevil můj bratr při brouzdání internetem. Jsou opravdu hezké, a tak jsem neodolal je prezentovat na svém blogu.
It´s so easy to fall in love with New Zealand! Snadno se člověk zamiluje do této krásné země, kde vinná réva zraje pod horkým sluncem, pod štíty hor, na březích jezer a oceánu. Zraje do krásy a elegance, svěžesti i hloubky, inspiruje nás a nabádá zahodit závoj nesmělosti, překonat obavy z kroků do neznáma. Země daleká, mému srdci však blízká, k níž pojí mě doušek vína, zde zrozeného, při každém napití je mi blíž, téměř nadosah..


Cloudy Bay - Marlborough

Rippon - Central Otago

Man O´War - Waiheke


Vína z Nového Zélandu - úvodní slovo autora

27. března 2014 v 16:49 | Pavel Černý


K založení tohoto blogu mě přivedla nejenom láska k Novému Zélandu, ale také k tamním skvělým vínům. Ta jsou stále méně známá a ne příliš zastoupená na našem trhu. Pokud se v České republice hovoří nebo píše o novozélandských vínech, pak většinou o sauvignonech z oblasti Marlborough. Navíc ne vždy jsou informace podávány korektně, a to i v renomovaných časopisech o víně. Tato překrásná země ovšem nabízí mnohé další zajímavé vinorodé lokality, produkující skvělá vína. Rád bych tedy tento blog pojal jako průvodce po zdejších vinicích, vinařstvích, doporučil která vína kupovat i zda-li jsou k dostání na českém trhu. Na Nový Zéland jsem začal jezdit nejprve jako pracující turista, nyní jako turistický průvodce. Doufám, že se tento blog pro Vás stane inspirací i užitečným průvodcem.

(pozn. autora: Jedná se o původní text, který jsem omylem smazal. V rámci propagace blogu nzwines.blog.cz ho zde uvádím společně s fotografií z vinobraní u vinařství Stonyridge z ostrova Waiheke. Delší verze tohoto textu je řazena na konci blogu.)

Nepravdy o vínech z Nového Zélandu

25. března 2014 v 12:00 | Pavel Černý


O novozélandských vínech se toho člověk v českém prostředí mnoho nedozví a nedočte. Nový Zéland je kdesi daleko na druhém konci světa, osamocený v jižním Pacifiku. Vína vyprodukuje mnohem méně než třeba jeho big brother Austrálie nebo jiné vinařské velmoci Nového světa. O Evropě ani nemluvě.
Ta vína si k čertu ale pozornost zaslouží! Pokaždé mě dopálí, když už někde nějaký ten článek o vínech z Nového Zélandu otisknou a člověk tam objeví závádějící informace či nepravdy. Tuhle jsem se třeba dočetl, že nejjižnějšími vinicemi na světě disponuje vinařství Chalk Farm z Centrálního Otaga. Toto vinařství mám osobně velmi rád. Jeho vinice se nacházejí v neskutečně dramatické přírodní scenerii dotvářené vyprahlými horami a divokou řekou. Jižněji doopravdy mnoho vinohradů na světě není a pokud ano, jsou právě v Centrálním Otagu. Vinařství produkuje výborná vína, ale nejmenuje se Chalk Farm ale Chard Farm. Angličtinář jistě zná rozdíl mezi slovy chalk a chard (pro ostatní křída a mangold, zelenina podobná špenátu). Mangold se tu však nikdy nepěstoval, vinařství se jmenuje po svém majiteli Thomasi Chardovi.


Vinařství Chard Farm z Centrálního Otaga v rozeklaném údolí řeky Kawarau RiverMezi českými časopisy o víně mám nejraději WINE & Degustation (název nezní příliš česky..). Jsem gurmán a požitkář, a proto pokaždé nejprve nalistuji zadní část časopisu, kde pročítám recenze kvalitních gastro podniků. Autoři hodnotí kvalitu jídla, vína, prostředí, obsluhy a cenu. Velmi erudovaně. Ne však pokaždé. Jako člověk, který se v novozélandských vínech opravdu vyzná, jsem je jednou nachytal při mystifikaci čtenářů. Při konzumaci, tuším že ryby nebo mořských plodů, pánové redaktoři popíjeli ´slušný Sauvignon Blanc z oblasti Marlborough od vinařství Bishop´s Leap´. Tento Sav je skutečně slušný, výtečně se hodí k rybě nebo mořským plodům, ale Bishop´s Leap není název vinařství, ale základní řada vín Sauvignon Blanc jiného výrobce z oblasti Marlborough. To se jmenuje Saint Clair a kromě Sauvignonu produkuje také výborný Pinot Noir, Chardonnay, Riesling, Tramín, Merlot nebo třeba sekty.


Mé oblíbené víno - Sauvignon Bishop´s LeapVinohrady na severu Nového Zélandu často zakládali imigranti z Chorvatska, znalí pěstování vinné révy ze své domoviny. Jejich potomci, v místní hantýrce nazývaní ´Delies´, v této činnosti pokračují doposud. Nejúspěšnějším z nich je Sir George Fistonich, zakladatel a vlastník mimořádně úspěšného a často oceňovaného vinařství Villa Maria. Pan Fistonich, o kterém předloni vyšla životopisná kniha, je velkým průkopníkem šroubovacích uzávěrů. Nedávno jsem se v jedné do češtiny přeložené encyklopedii dočetl, že firma Villa Maria sídlí v Marlborough na severu Severního ostrova. To není pravda! Tam má pouze vinice se Sauvignonem a Pinotem, tak jako jiná další vinařství se sídlem na druhém konci Nového Zélandu. Villa Maria má centrálu v Aucklandu, nedaleko mezinárodního letiště, na předměstí Mangere, pojmenovaném po zdejší vyhaslé sopce. Vulkanická půda révě vinné svědčí a na Novém Zélandu není vzácná. K vinařství nemůžete netrefit, ukazatele jsou u všech výpadovek na centrum Aucklandu. Villa Maria je kromě skvělých vín a propagování šroubovacích uzávěrů (mimochodem, že pod nimi nemohou zrát velká vína je další nepravda) také vyhlášená jako mecenáš kultury a pořadatel hudebních koncertů pod širým nebem na pozemcích vinařství. Vinařství Villa Maria z Mangere, předměstí největšího novozélandského města Aucklandu.


Moderní architektura centrály vinařství Villa Maria v Mangere na předměstí AucklanduVína z Nového Zélandu - OCHUTNÁVKA (o čem se také bude psát)

23. března 2014 v 12:42 | Pavel Černý


Blog nzwines nebude pouze o vínech z Nového Zélandu. Bude také blogem - průvodcem gurmánským a požitkářským, a to nejen co se týče potřeb těla, ale také potřeb duše. Novozélandská vína, vinařství a vinice však budou tématem stěžejním.
Provedu Vás všemi oblastmi, kde se na Novém Zélandu pěstuje réva vinná (Northland, Auckland/Waiheke, Waikato/Bay of Planty, Gisborn, Hawke´s Bay, Wairarapa/Martinborough, Marlborough, Nelson, Canterbury/Waipara, Central Otago). Také zavítáme na nejkrásnější a nejzajímavější místa Nového Zélandu, o kterých se turističtí průvodci nezmiňují. Poradím, kde nakupovat novozélandská vína a jaká, a to i u nás v České republice a kterým se naopak při koupi vyhnout. Nový Zéland, to nejsou pouze klidná vína, ale také vinikající sekty. Víte, že nejznámější značka novozélandských šumivých vín se jmenuje LINDAUER po malíři narozeném v Plzni? I jemu se nzwines bude věnovat, navštívíme jeho muzeum - ateliér v městečku Woodville. Odsud už je to kousek do místa podivného maorského názvu Mangatainoka. Není zde v podstatě nic, až na.. až na pivovar. Pivovarnictví má na Novém Zélandu hlubší kořeny než nejstarší keř révy zde vysazený a místní piva jsou vynikající. Ochutnáme nejenom známé značky jako Tui nebo Steinlager. Nzwines bude také průvodcem po novozélandských kavárnách a restauracích. Kavárenská kultura je na Novém Zélandu na velmi vysoké úrovni. Kaváren je spousta a mnohé si kávu samy praží. Zároveň jsou často galeriemi s výtvarným uměním. Ani ve Vídni jsem nepil lepší kávu než novozélandský LONG BLACK nebo FLAT WHITE. Ve stylových restauracích ochutnáme obří slávky, křehké jehněčí, voňavé B.B.Q nebo si smlsneme na dortu Pavlova. Ani maorské ´hangi´, jídlo vařené v zemi na horkých kamenech, nezůstane TAPU. Seznámíme se nejenom s maorskou gastronomií, ale také kulturou.
Vypravíme se na vinice obklopené mořem s jachtami a surfaři, vinice lemované horami, jezery a řekami s proudovými čluny a skokany bungee. Také ale budeme putovat po vinicích plných hudby, zábavy a bezprostředních přátelských lidí. Ať se Vám putování po Novém Zélandu líbí! Doufám, že nzwines bude dobrým průvodcem :o)

Slovo na úvod

20. března 2014 v 12:41 | Pavel Černý

K založení tohoto blogu mě přivedla nejenom láska k Novému Zélandu a jeho krásné přírodě, ale také záliba v tamních vínech. Tato zatím bohužel nejsou na českém trhu dostatečně zastoupená ani příliš známá. V odborné literatuře o víně je jim věnována nevelká pozornost a informace jsou mnohdy zavádějící a nesprávné. Výběr českých vinoték, supermarketů a portálů s vínem je v podstatě omezen na Sauvignon Blanc nebo v lepším případě také na Pinot Noir z oblasti Marlborough.

Apelace Marlborough na severovýchodě Jižního ostrova se sice již stala jakousi výkladní skříní, v podstatě obchodní značkou pro novozélandské vinařství, ale není zdaleka jediným místem na Novém Zélandu, kde se dělají skvělá vína. Klimatické podmínky napříč oběma hlavními ostrovy jsou natolik různorodé, že je možné vyprodukovat plná vína typu Bordeaux v subtropickém pásmu Severního ostrova (např. Waiheke), přes osvěžující ovocná na obou březích Cookova průlivu (Martinborough, Marlborough, Nelson) až po elegantní vína burgundského typu v jižních polohách Centrálního Otaga. Nerad bych opomenul mé oblíbené Hawke´s Bay na východě Severního ostrova s nejstarším novozélandským vinařstvím Te Mata, ale jednotlivým oblastem a podnikům se budu věnovat v dalších článcích.
Na Nový Zéland cestuji již dlouho. Nejprve jsem začínal jako pracující turista, nyní se tam nejčastěji pohybuji jako turistický průvodce. Byl bych rád, kdyby se i tento blog stal zajímavým průvodcem po novozélandských vinicích a vinařstvích, příjemnou inspirací pro cesty za vínem na druhý konec světa a v neposlední řadě také užitečným rádcem pro nákup vín s nápisem New Zealand, a to i na českém trhu.

Řeka Kawarau River, v pozadí vinice Chard Farm, oblast Central Otago. Jedná se o jednu z nejjižnějších vinic na světě. Doporučuji vyzkoušet zdejší luxusní Pinot Noir, minerální Riesling nebo charakterní Pinot Gris.