Nepravdy o vínech z Nového Zélandu

25. března 2014 v 12:00 | Pavel Černý


O novozélandských vínech se toho člověk v českém prostředí mnoho nedozví a nedočte. Nový Zéland je kdesi daleko na druhém konci světa, osamocený v jižním Pacifiku. Vína vyprodukuje mnohem méně než třeba jeho big brother Austrálie nebo jiné vinařské velmoci Nového světa. O Evropě ani nemluvě.
Ta vína si k čertu ale pozornost zaslouží! Pokaždé mě dopálí, když už někde nějaký ten článek o vínech z Nového Zélandu otisknou a člověk tam objeví závádějící informace či nepravdy. Tuhle jsem se třeba dočetl, že nejjižnějšími vinicemi na světě disponuje vinařství Chalk Farm z Centrálního Otaga. Toto vinařství mám osobně velmi rád. Jeho vinice se nacházejí v neskutečně dramatické přírodní scenerii dotvářené vyprahlými horami a divokou řekou. Jižněji doopravdy mnoho vinohradů na světě není a pokud ano, jsou právě v Centrálním Otagu. Vinařství produkuje výborná vína, ale nejmenuje se Chalk Farm ale Chard Farm. Angličtinář jistě zná rozdíl mezi slovy chalk a chard (pro ostatní křída a mangold, zelenina podobná špenátu). Mangold se tu však nikdy nepěstoval, vinařství se jmenuje po svém majiteli Thomasi Chardovi.


Vinařství Chard Farm z Centrálního Otaga v rozeklaném údolí řeky Kawarau RiverMezi českými časopisy o víně mám nejraději WINE & Degustation (název nezní příliš česky..). Jsem gurmán a požitkář, a proto pokaždé nejprve nalistuji zadní část časopisu, kde pročítám recenze kvalitních gastro podniků. Autoři hodnotí kvalitu jídla, vína, prostředí, obsluhy a cenu. Velmi erudovaně. Ne však pokaždé. Jako člověk, který se v novozélandských vínech opravdu vyzná, jsem je jednou nachytal při mystifikaci čtenářů. Při konzumaci, tuším že ryby nebo mořských plodů, pánové redaktoři popíjeli ´slušný Sauvignon Blanc z oblasti Marlborough od vinařství Bishop´s Leap´. Tento Sav je skutečně slušný, výtečně se hodí k rybě nebo mořským plodům, ale Bishop´s Leap není název vinařství, ale základní řada vín Sauvignon Blanc jiného výrobce z oblasti Marlborough. To se jmenuje Saint Clair a kromě Sauvignonu produkuje také výborný Pinot Noir, Chardonnay, Riesling, Tramín, Merlot nebo třeba sekty.


Mé oblíbené víno - Sauvignon Bishop´s LeapVinohrady na severu Nového Zélandu často zakládali imigranti z Chorvatska, znalí pěstování vinné révy ze své domoviny. Jejich potomci, v místní hantýrce nazývaní ´Delies´, v této činnosti pokračují doposud. Nejúspěšnějším z nich je Sir George Fistonich, zakladatel a vlastník mimořádně úspěšného a často oceňovaného vinařství Villa Maria. Pan Fistonich, o kterém předloni vyšla životopisná kniha, je velkým průkopníkem šroubovacích uzávěrů. Nedávno jsem se v jedné do češtiny přeložené encyklopedii dočetl, že firma Villa Maria sídlí v Marlborough na severu Severního ostrova. To není pravda! Tam má pouze vinice se Sauvignonem a Pinotem, tak jako jiná další vinařství se sídlem na druhém konci Nového Zélandu. Villa Maria má centrálu v Aucklandu, nedaleko mezinárodního letiště, na předměstí Mangere, pojmenovaném po zdejší vyhaslé sopce. Vulkanická půda révě vinné svědčí a na Novém Zélandu není vzácná. K vinařství nemůžete netrefit, ukazatele jsou u všech výpadovek na centrum Aucklandu. Villa Maria je kromě skvělých vín a propagování šroubovacích uzávěrů (mimochodem, že pod nimi nemohou zrát velká vína je další nepravda) také vyhlášená jako mecenáš kultury a pořadatel hudebních koncertů pod širým nebem na pozemcích vinařství. Vinařství Villa Maria z Mangere, předměstí největšího novozélandského města Aucklandu.


Moderní architektura centrály vinařství Villa Maria v Mangere na předměstí Aucklandu


 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 nzwines nzwines | E-mail | 25. března 2014 v 12:05 | Reagovat

přeji hezké čtení!

2 Luba Luba | E-mail | 26. března 2014 v 9:04 | Reagovat

Krásně napsané..hned bych se na Nový Zéland vypravila, okusila atmosféru vinic a hlavně ochutnala víno přímo tam.. protože to však není tak jednoduché,tak se alespoň vypravím do vinotéky a vypiju si víno doma:-)

3 nzwines nzwines | 26. března 2014 v 11:16 | Reagovat

jednou se tam určitě vypravíš.. doma,sama?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama