Vína z Nového Zélandu na českém trhu

2. dubna 2014 v 17:47 | Pavel Černý

S výběrem novozélandských vín to u nás není velká sláva. Ne že by se žádná nedala sehnat, ale výběr je víceméně omezen na Sauvignon Blanc, popřípadě na Pinot Noir z oblasti Marlborough. Byl bych nerad, kdyby byl tento článek chápán jako reklama na určité značky nebo prodejce vín a ani zde nechci dělat chytráka, který zná a ví všechno. Chtěl bych pouze prezentovat své zkušenosti s nákupem novozélandských vín v České republice, poradit kde nakupovat, zda-li je to nákup výhodný a jakým vínům se při koupi raději vyhnout. Pokud bude mít někdo jiný názor nebo bude vědět o vinařství, které jsem opomenul zmínit a na českém trhu jsou jeho lahvinky k mání, neváhejte a pište mi zvesela!


Proč právě Sauvignon Blanc z Marlborough?

Skutečnost, že jsou v nabídce našich obchodů, vinoték nebo na webu zastoupena hlavně vína z oblasti Marlborough má své opodstatnění. Tato oblast se stala dobře prodejnou a prodávanou obchodní značkou vín z Nového Zélandu. Sauvignony zde vyprodukované patří k tomu nejlepšímu, co může Země dlouhého bílého mraku (Aotearoa) nabídnout a mezi nejlepší světová vína této odrůdy vůbec. Vinice v Marlborough tvoří polovinu z jejich celkového výměru na Novém Zélandu. Půda v údolích Wairau a Awatere, kde jsou keře vinné révy většinou vysazeny, je tvořena kamenitými naplaveninami. Taková půda, jak je známo, dokáže dobře kumulovat teplo. Hrozny krásně vyzrávají a zároveň si udržují vysokou hladinu kyselinky. Typická aromatika zde vypěstovaných Sauvignonů je neskutečná, opojná a nezaměnitelná. Někdy až explodující vůně chřestu, angreštu či kopřiv, citrusových plodů a marakuji je důsledkem vražedné kombinace horkých dnů a velmi chladných nocí. Není to jen klišé, znám to z vlastní zkušenosti. Centrem Marlborough je městečko Blenheim (čti Blinem), místo s největším počtem slunečných dnů na Novém Zélandu (druhou a třetí pozici drží s nevelkým odstupem další vyhlášené ovocnářské a vinařské regiony Nelson a Hawke´s Bay). Blenheim se nachází na severo-východním cípu Jižního ostrova Nového Zélandu, ukryt ve srážkovém stínu za horami, které celou oblast oddělují od zmoklého západního pobřeží Westcoast. V létě jsme se v okolí Blenheimu a Nelsonu běžně koupali v moři ve 30ti stupňových vedrech, ale v noci byla taková zima, že to venku bez dvou mikin a čepice nešlo. Blízkost jižního oceánu je znát, někde z dáli se připomíná Antarktida. Můj osobní názor je, že zásadní vliv na aromatiku zdejších hroznů má také čerstvý mořský vzduch. Stačilo nechat prádlo hodinu schnout na sluníčku a přál bych Vám zkusit jak vonělo! Obzvlášť když byl příliv, to se nedá popsat.. Takže proto právě Marlborough a Sauvignon.


Kde v České republice nejraději nakupuji vína z Nového Zélandu?

Novozélandská vína nakupuji v Česku nejraději v Tescu :o). Důvod? Bezkonkurenčně nejlepší kombinace kvalita/cena. Tesco pod svou značkou Finest nabízí Sauvignon Blanc z Marlborough (dříve i Riesling a Pinot Noir) za 250,- Kč, ale při poměrně častých prodejních akcích cena v průběhu roku klesá až na polovinu, tedy 125,- Kč za lahev! A to je skvělá nabídka vzhledem k tomu, jaké víno v ní je! A není to žádné NO NAME víno. Tesco je velký řetězec a může si dovolit na několik let uzavírat s vinaři výhodné smlouvy na odběr velkého počtu lahví. Do roku 2012 pro Tesco tato vína lahvovalo vyhlášené vinařství Highfield Estate, od roku 2013 vína dodává neméně známý Yealands Estate. Zatím se dají koupit oba ročníky, ale 12ky z regálů rychle mizí. Přes poněkud rozmarný způsob tohoto ročníku (léto 2012 na Novém Zélandu propršelo, na jižní polokouli je léto během naší zimy) bych právě Sauvignon Blanc 2012 od Highfield Estate doporučil. Ve vůni zaujme chřest, černý bez, angrešt a marakuja. Víno je citrusově šťavnaté s příjemnou hořčinkou v závěru. Působí jako polosuché, alkohol 13 %. Tesco Finest Sauvignon Blanc z Marlborough ročníku 2013, ale už od vinařství Yealands (pozor, viněty nenesou logo Yealands ani Highfield Estate, ale Tesco Finest, viz foto na konci článku) je poněkud říznější, ale stále velmi slušný, ovocný a svěží, alkohol 12,5 %. Za 125,- kaček zadarmo, asi nejlepší nákup Sauvignonu z Marlborough u nás! Občas se na pultech může vyskytnout i starší ročník tohoto vína, ale takové bych příliš nedoporučoval. Tato vína chutnají nejlépe mladá!


Yealands Estate, Awatere Valley, Marlborough


Highfield Estate, Wairau Valley, Marlborough


V Tescu je možné také zakoupit značku Villa Maria Sira George Fistoniche, dokonce mají kromě Sauvignonu i Chardonnay, ale za 400 - 450,- Kč. To je více než dvojnásobek ceny těchto vín na Novém Zélandu. Jedná se o základní řadu Private Bin ročníku 2012 (Villa Maria nabízí svá vína v následujících řadách: Private Bin, Cellar Selection, Reserve a dále ve speciálních edicích). Tento Sauvignon ročníku 2012 jsem dostal jako dárek na Vánoce, ale příliš mně nezaujal. Asi to bylo tím, že jsem pil stejné víno na Zélandu ale v ročníku 2011, které bylo naprosto vynikající. U Chardonnay Private Bin od Villa Maria nabízeného Tescem si nejsem jistý, protože bylo z East Coast, což je oblast v okolí města Gisborne. Ta ještě stále nese cejch producenta velkého množství jednoduchých vín a pěstitele hroznů určených k výrobě sektů.
Pokud ještě zůstanu u českých supermarketů, něco také nabízí Makro. Jmenoval bych značky Cloudy Bay, Saint Clair a Yealands Estate (ale pod vlastní značkou Yealands). Všechno Marlborough a Sauvignon, kromě Saint Clair, od nichž mají v nabídce i sekt a vyjímečně i Pinot Noir, Merlot nebo Riesling. Pinotu od Saint Clair se mi podařilo koupit karton 12ti lahví ročníku 2005 po 60,- Kč za kus! (běžná cena cca 400 - 500,- Kč) Neskutečné víno, krásně nazrálé! Švestky, povidla, animálnost, kůže, stáj až stopy moči.. A to zrálo pod šroubovacím uzávěrem! Makro nabízí i Sauvignon od stejného vinařství v prestižní řadě Single Vineyard. Ta je ovšem dražší, 600,- Kč za lahev. Za stejnou cenu je v nabídce i Sav od Cloudy Bay, který je ale o třídu lepší. Cloudy Bay je ikona, prestižní a nejznámější vinařství z Marlborough a nejspíš i z celého Nového Zélandu. Jeho vlastníkem je v současné době společnost LVHM (Möet Hennessy Louis Vuitton), která kromě známého Šampaňského domu vlastní mimo jiné i mé oblíbené australské vinařství Cape Mentelle z Margaret River. Sauvignon Blanc od Cloudy Bay je špičkové víno za vysokou cenu, ale na druhou stranu ho na Zélandu levněji nekoupíte. Pouze v akci, aly ty mívají i u nás v Makru, kdy cena může spadnout až na 300,- Kč za lahev. Pak nakupuji..


Internet, nejširší nabídka novozélandských vín v České republice

Abych to zkrátil, novozélandská vína v České republice také nabízejí různé vinotéky a samozřejmě největší výběr je na webu. Stačí si zlechka zasurfovat. Jaká vinařství a vína jsem při sjíždění virtuálních vln zahlédl? Je možné koupit Sauvignon Blanc a stejně dobrý Pinot Noir od již zmiňovaného Cloudy Bay (toto vinařství má v nabídce i skvělý Riesling, Chardonnay, Tramín nebo špičkový sekt vyráběný šampaňskou metodou Pelorus). Dále určitě pátrejte po vínech od Wither Hills! Vína od tohoto podniku z Marlborough mám až na ročník 2012 osobně raději než od Cloudy Bay, jejichž vína jsou mnohem dražší než ta od Wither Hills. Sauvignon i Pinot od Wither se u nás určitě koupit dají, ale také nejsou levné. Sav jsem zahlédl za 360,- Kč, Pinot za 600,- Kč (pro srovnání Pinot Noir od Cloudy Bay stojí cca 900,- Kč). Dále mohu doporučit vína od vinařství Matua a Saint Clair. Některé české vinotéky a restaurace mají v nabídce Sauvignon Bishop´s Leap (základní řada Sauvignonů od SC), jednodušší, ale příjemně osvěžující víno. Ze špičkových značek zastoupených na českém trhu musím také zmínit Astrolabe (velejemný, superovocný Sav a lahodný Pinot), připomenout vinařství Villa Maria a také nesmím zapomenout na firmu Waipara Hills. Od této značky se u nás dá sehnat Sauvignon Blanc z Marlborough a Pinot Noir. Waipara Hills má také vinice u městečka Waipara v oblasti Canterbury a právě Pinot nabízený prodejcem na webu byl tuším z Waipary. Přes internet se dá také koupit několik vzorků Pinotu z Martinborough, centra vinařské oblasti Wairarapa na jihu Severního ostrova, vyhlášené právě pro své modré Pinoty. Bohužel se jednalo o spíše průměrné lahve, prestižní značky jako Ata Rangi nebo Palliser Estate z Martinborough zatím na českém trhu nabízeny nejsou. Ještě si vzpomínám, že další novozélandské víno mimo Marlborough nabízené našimi prodejci byl Merlot z Hawke´s Bay od vinařství Nobilo. Několik lahvinek jsem viděl v Bille. V tomto případě bych při ceně kolem 300,- Kč asi váhal, ale zkusit můžete. Z Hawke´s Bay, kde se mimochodem nachází vinařství Te Mata, nejstarší na Novém Zélandu, pochází mnohem lepší vína.


Na co si dát pozor při nákupu vína z Nového Zélandu

Na úplný závěr musím zmínit vína, která ve mně nebudí velkou důvěru. Ať to nevypadá, že tady dělám reklamu Tescu nebo Makru, jsou v prodeji právě tam a také v Kauflandu, kde skladování vín je přímo tristní. Jedná se o NO NAME značky vín, které sice obratně využívají marketingově výhodného spojení Sauvignon Blanc a Marlborough, ale jejich viněty jsem na Novém Zélandu nikdy neviděl. Vysvětlení je prosté! Obchodník na Zélandu nakoupí víno v cisterně, nalahvuje jej někde v Evropě (většinou v Německu, Rakousku nebo v Anglii) a pod svou značkou ho tady pak prodává. Má rada zní - pátrejte pozorně, kde se víno lahvovalo a kým (mělo by to být uvedeno na vinětě), dávejte přednost vínům zavedených značek lahvovaných na Novém Zélandu. Tím nechci říci, že vína dovezená z Nového Zélandu v cisterně a pak nalahvovaná v Evropě musí být zákonitě špatná, ale každý správný vinař vnímá své víno jako vlastní dítě a rád se pod něj i podepíše, a to doslovně na vinětu. NO NAME vína možná stojí za okoštování, ale ne při cenách, za které své láhve prodávají značková vinařství!

Takže honem na nákupy a když při nich objevíte víno, na které jsem v tomto článku zapomněl, klidně mi napište. Já Vám přeji šťastnou ruku při výběru vína z Nového Zélandu a ať Vám chutná. Na zdraví!

 

23 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 nzwines nzwines | E-mail | 2. dubna 2014 v 17:50 | Reagovat

snad neurazí..

2 Tesco pôžička Tesco pôžička | Web | 17. července 2014 v 19:01 | Reagovat

toto sa dá kúpiť aj v Tescu za pár korún :D :D

3 nzwines nzwines | E-mail | 18. července 2014 v 15:18 | Reagovat

Teď už za pár éček, né? :o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama