Vinařské oblasti Nového Zélandu - deset hlavních oblastí

9. května 2014 v 16:01 | Pavel Černý

Jednotlivým vinařským oblastem Nového Zélandu se budu věnovat později a podrobně, i když možná nepravidelně a v nahodilém pořadí. Nyní bych rád alespoň lehce představil deset jednotlivých hlavních vinařských oblastí Nového Zélandu, s jejich důležitými podoblastmi.

Severní ostrov:
Northland, Auckland/Waiheke s přilehlými podoblastmi Matakana a Kumeu, Waikato/Bay of Planty, Gisborne, Hawke´s Bay, Wairarapa/Martinborough

Jižní ostrov:
Marlborough, Nelson, Canterbury/Waipara, Central Otago s přilehlou, relativně novou podoblastí Waitaki Valley (North Otago)
Severní ostrov
Northland
Nejsevernější výspa novozélandského vinohradnictví a vinařství a také nejteplejší oblast s nejdelší tradicí pěstování révy na Novém Zélandu, založenou chorvatskými imigranty. Žádný vinohrad v této oblasti není od moře vzdálen více než 50 km a nadmořská výška vinic nepřesahuje 150 m.
Klima je subtropické, vlhké s dostatečným množstvím srážek, půda je tvořená úrodnou zeminou s podílem jílu. Nejčastěji pěstovanými odrůdami jsou tropické Chardonnay a Pinot Gris, vitální Viognier, kořenitý Syrah, pikantní Pinotage a v novém světě populární Chambourcin. Northland, Středomoří jižního Pacifiku, je také turistickým rájem s nekonečnými písčitými plážemi (The Ninety Mile Beach), modrými zátokami a s původními pralesy s gigantickými stromy Kauri a Totara, ale také rajskou zahradou plodící tropické ovoce, jako banány, marakuju, ananas, kiwi, fíky, mandarinky a avokádo.
Do této zahrady se zamiloval i rakouský architekt Hundertwasser, který v 70. letech 20. století přijal Nový Zéland za svůj druhý domov a v městečku Kawakawa postavil své jediné dílo na jižní polokouli, nejfotografovanější veřejné záchodky na světě!

Jedna ze zátok v Bay of Islands a Hundertwasserovy záchodky v městečku Kawakawa
Auckland/Waiheke
Sídlo největších a nejstarších novozélandských vinařských podniků, které zakládali stejně jako v oblasti Northland hlavně imigranti z Chorvatska a Libanonu. Časté srážky na východě Aucklandu, největšího novozélandského města ležícího mezi 50 vyhaslými sopkami, a vulkanická půda poskytují skvělé podmínky pro pěstování vína.
Podobně jsou na tom nedaleké podoblasti Matakana, oblíbená turistická destinace obyvatel Aucklandu, a Kumeu, se známými vinařstvími Matua a Kumeu River. Nejčastěji pěstovanými odrůdami této oblasti jsou Chardonnay, Pinot Gris a červené odrůdy z Bordeaux - Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Malbec a Syrah. Většina významných firem z Aucklandu, jako např. Villa Maria nebo Montana, vlastní vinice a vinařství i v jiných oblastech Nového Zélandu.
Ostrov Waiheke Island, na dohled od centra Aucklandu, s kterým ho každou hodinu spojuje trajekt, je povinnou vinařskou destinací. Podnebí na tomto krásném kousku země, plném vinic, olivových hájů a špičkových restaurací, je teplejší a sušší než v nedalekém Aucklandu. Butiková vinařství z Waiheke, jako Stonyridge, Goldwater Estate nebo Mudbrick produkují vína ve stylu Bordeaux světového formátu.


Vinařství Mudbrick na ostrově Waiheke
Waikato/Bay of Planty
Nevelká a nepříliš významná vinařská oblast ležící ve zvlněné farmářské krajině v okolí města Hemilton, kde jak říkají místní pomalu začíná subtropické pásmo, a na západ od jezera Taupo. Místní vinařství často zakupují hrozny z jiných oblastí, zejména ze sousedního Gisborne nebo z Hawke´s Bay. Klima je teplé, ale ne horké, půdy jsou těžší s podílem jílu nebo vulkanického původu. Nejčastěji pěstovanými odrůdami jsou Chardonnay, Cabernet Sauvignon a plnější verze Sauvignonu Blanc.Gisborne
Místo, kde poprvé přistál James Cook a kde je také možné prvně sledovat východ slunce na Novém Zélandu, ale také třetí největší novozélandský vinařský region s viniční plochou 1608 ha, s nekonečnými řadami keřů odrůdy Chardonnay, vykupovaných ve velkém největšími novozélandskými vinařskými podniky. Vinařská oblast Gisborne je ale také sídlem malých butikových vinařství, dávajících přednost kvalitě před kvantitou, jako např. The Milton Vineyard, první komerční biovinařství na Novém Zélandu. Největšího novozélandského výrobce sektů, společnost Lindauer, najdeme také na adrese v Gisborne.
Oblast Gisborne je slunná, s nejvyššími průměrnými teplotami na Novém Zélandu, kvalitní půdy jsou tvořeny naplaveninami místních řek nebo jíly. Nejčastěji pěstovanými odrůdami jsou Chardonnay, Tramín, Viognier, Muškát, Merlot a poněkud mdlý Sauvignon Blanc.Hawke´s Bay
Druhý největší vinařský region Nového Zélandu, s viniční plochou 5093 ha a centrum vinné turistiky se sídlem v hlavním městě stylu Art Deco - Napieru. Hawke´s Bay je také adresou nejstaršího novozélandského vinařství Te Mata Estate, ležícího na úpatí stejnojmenného kopce, dále vyhlášených vinařských podniků Trinity Hill a Craggy Range nebo vinařství Vidal či Esk Valley, patřících pod křídla společnosti Villa Maria vlastněné Georgem Fistonichem.
Sluncem často zalité a vyhřívané Hawke´s Bay, ležící na štěrkových naplaveninách místních řek, je vyhlášené hlavně červenými odrůdami Merlot a Cabernet Sauvignon, ale také pro Nový Zéland netypickým Gamay Noir. Z bílých odrůd se v této oblasti nejvíce pěstuje Chardonnay a Sauvignon Blanc. Od Sauvignonů z Hawke´s Bay, Gisborne nebo z jiných severnějších oblastí Nového Zélandu však nemůžeme čekat stejný svěží ovocný projev jako od těch legendárních z Marlborough.
The Terraces, ikonické víno vinařství Esk Valley, pěstované na terasovitých svazích shlížejících do Pacifiku, se lahvuje pouze z vyjímečných ročníků a vyrábí se starodávnou metodou v omezeném množství z odrůd Malbec, Merlot a Cabernet Franc. Kvašení probíhá v betonových nádržích a školení v barikových sudech. Tato vína patří k tomu nejlepšímu, co může ve vínech Nový Zéland nabídnout. Ceny nejsou nejnižší, prodej nejčastěji probíhá stylem ´en primeur´.


Socha maorské dívky Panie ve městě Napier a zachmuřený vrcholek Te Mata Peak
Wairarapa/Martinborough
Oblast pojmenovaná po jezeru Wairarapa, jehož ´třpytící se vody´ (překlad slova wairarapa z maorštiny) se zrcadlí na jihu Severního ostrova nedaleko od hlavního města Wellingtonu, je vyhlášená malými butikovými vinařstvími, zaměřenými na vysokou kvalitu a přitahující intelektuální vínamilnou komunitu z širokého okolí.
Vše se točí kolem vín odrůdy Pinot Noir, která patří k nejlepším na Novém Zélandu a k nejkvalitnějším novozélandským vínům vůbec. V čele pak stojí vinařství Ata Rangi, Palliser Estate a Dry River z malebného městečka Martinborough, správního střediska vinařské oblasti Wairarapa, které je častou víkendovou destinací výletníků nejenom z Wellingtonu a místem konání kulturních akcí a koncertů.
Oblast Wairarapa leží od moře vzdálena ne více než 30 km jižním i východním směrem a od studených, od jihu vanoucích, nikdy neutuchajících vichrů bičujících Wellington je chráněna pohořím Tararua Ranges. Letní dny jsou horké, noci chladné a zrání hroznů tedy nekonečné. Běžné jsou pozdní sběry, stejně jako botrytická sladká vína, vyráběná z hroznů napadených ušlechtilou plísní. Místní půda je tvořená úrodnou zeminou na podloží ze štěrkových naplavenin s podílem vápence. Kromě špičkových vín Pinot Noir sklízí Wairarapa také úspěchy s odrůdami Pinot Gris, Tramín, Riesling nebo s Chardonnay a Syrahem.

Městečko Martinborough je kouzelným centrem vinařské oblasti Wairarapa

Jižní ostrov
Marlborough
Výstavní skříň, vlajková loď, obchodní značka, synonymum pro novozélandská vína. S obrovským náskokem nyní již více než 23.000 ha (2/3 novozélandských viničních ploch) jednoznačně největší a celosvětově komerčně nejúspěšnější vinařská oblast Nového Zélandu. Díky odrůdě Sauvignon Blanc, s naprosto nezaměnitelným až explodujícím aroma po chřestu a tropickém ovoci, se oblast Marlborough dostala na mezinárodní mapu a na výsluní světového vinařského průmyslu.
První keře vinné révy byly vysazeny v roce 1873 v ben Morreu Valley. Marlborough bývala ale oblastí spíše farmářskou, zaměřenou na chov skotu a ovcí a také na těžbu dřeva. V 70. letech 20. století přes počáteční nedůvěru místní farmáři a dřevorubci, díky doporučení mezinárodních enologů, pochopili, že budoucnost Marlborough spočívá v pěstování vína, pro které má tato oblast skvělé podmínky, jak půdní, tak i klimatické.
Marlborough je velmi prosluněnou a teplou hornatou přímořskou krajinou, s průměrnou roční délkou slunečního svitu více než 2400 hodin. Horské masivy chrání tuto oblast plnou fjordů a kouzelných zátok, ležící na severovýchodě Jižního ostrova, před silnými dešti a větry ze západního pobřeží West Coast. Maoři, původní obyvatelé Nového Zélandu a vnímaví pozorovatelé přírody, pojmenovali tento kout země ´Kei puta te wairau´ - Místo s dírou v oblacích. Kombinace horkých dnů, svěžích mořských vánků a velmi chladných nocí umožňuje hroznům dlouhé vyzrávání se zachováním vysokého obsahu kyseliny.
Oblast Marlborough je rozdělena na tři hlavní podoblasti: Southern Valleys, Wairau Valley a Awatere Valley, s půdami převážně tvořenými štěrkovými a kamenitými naplaveninami z místních řek nebo ledovcového původu, které mají schopnost přes den kumulovat teplo a v noci jej pak zpátky vyzařovat.
Marlborough, které je vstupní bránou na Jižní ostrov (alespoň pro ty, kteří ze Severního ostrova připlouvají z Wellingtonu trajektem) však nabízí mnohem víc než legendární Sauvignon Blanc. Někteří vinařští odborníci označují zdejší Pinot Noir za nejlepší nebo minimálně za jeden z nejlepších Pinotů na Novém Zélandu. Také v nerezu produkované citrusové Chardonnay se těší skvělé reputaci, stejně jako Riesling, Tramín, Pinot Gris a Viognier. Úspěchy začíná sklízet i místní Veltlínské zelené a Syrah, experimentuje se i s odrůdami Arneis a Tempranillo. Ani šumivá vína zdaleka nehrají druhou ligu, lepší vzorky, vyráběné tradiční šampaňskou metodou, jako např. špičkový sekt Pelorus od Cloudy Bay, vykazují neskutečnou svěžest a vitalitu, s výraznou stopou citrusových plodů, podtrženou hloubkou a pevným tělem. Nejlepší kousky zdejších ´šumivých´ překonávají svou kvalitou i originály ze slavné Champagne, avšak při polovičních cenách!
Kdo nemá vinohrad v Marlborough, tedy v okolí města Blenheim, které je centrem oblasti, jako by nebyl. Všechny významnější novozélandské vinařské podniky zde vlastní satelitní vinařství, vinohrady nebo alespoň odebírají hrozny od místních vinařů. Na vyjmenování všech vinařství z Marlborough bych potřeboval další článek, který určitě ještě napíšu, ale nyní zde alespoň uvedu mé nejoblíbenější podniky, mezi něž patří: Wither Hills, Cloudy Bay, Astrolabe, Highfield Estate, Saint Clair, Nautilus, Stony Ridge a Villa Maria. Vína všech jmenovaných značek vyjma Stony Ridge je také možné zakoupit na českém trhu (viz článek: Vína z Nového Zélandu na českém trhu) a jejich ochutnáni všem vřele doporučuji!


Vinice v Marlborough s pohořím Wither Hills v dáli a melancholický fjord Pelorus
Nelson
Město, které dalo název této zcela neprávem trochu opomíjené oblasti, mám moc rád. Je milé, usazené pod zelenými kopečky v hezké slunné zátoce, a svou uvolněnou atmosférou přitahuje intelektuály a umělecké duše z různých koutů světa.
Vinařská oblast Nelson, s nedalekými městečky Richmond a Motueka, je společně s Hawke´s Bay, ovocnářským centrem Nového Zélandu s nepřeberným množstvím sadů, vinic a chmelnic. Dokonce některé české pivovary doplňují žatecký chmel tím z Motueky.
Nelson a jeho okolí je skvělou turistickou destinací s velkým množstvím slunečných dnů (více než 2400 hodin slunečního svitu) a s krásnými plážemi a zátokami se žlutým pískem a průzračnou vodou, lemovanými restauracemi, kavárnami a galeriemi.
Oblast Nelson je tak trochu ve stínu necelých 80km vzdáleného Marlborough. Zdejší vína, méně komerční, jsou však mnohdy i lepší než ta z Marlborough. Sauvignony z okolí Nelsonu vykazují větší mineralitu a hloubku, elegantní Chardonnay jsou komplexnější a často dlouhověké, oba Pinoty pak expresivní, stejně jako zdejší Rieslingy a Tramíny, rostoucí z úrodnějších půd s podílem štěrku na podloží tvořeném jílem.
Mezi nejznámější vinařství, často zakládaná německými osadníky, patří rodinný podnik Neudorf Vineyards, zaměřený na selekci a extrémní kvalitu, Siefried Estate a po překrásné zátoce v národním parku Abel Tasman pojmenované vinařství Anchorage Family Estate.


Canterbury/Waipara
Novozélandská Haná, tak trochu nudná rovina v okolí krásného, ale trochu nešťastného zemětřesením a nedávnými záplavami zkoušeného města Christchurch. Rovina však úrodná, posetá farmami a vinicemi, tvořícími barvami hýřící abstraktní obraz, na východě lemovaná krajkou zpěněného příboje Pacifiku a zasněženými štíty hřebene Jižních Alp na horizontu západním.
Vinařská oblast Canterbury se rozprostírá od poloostrova Banks Peninsula přes Christchurch až na sever k muzikálnímu vinařskému městečku Waipara a v opačném jižním směru až k na hranici s Otagem ležící relativně mladé podoblasti Waitaki Valley. Nepropustná hradba Jižních Alp zadržuje přebytečné srážky ze západu a velmi horká léta, umírněná chladnou mořskou brízou z východu, společně s dlouhými suchými podzimy nabízejí ideální podmínky pro dozrávání hroznů.
Půdy mohou být rozdílné podle jednotlivých podoblastí. Na severu ve Waipara Valley v okolí městečka Waipara, jsou půdy v blízkosti říčních koryt tvořeny převážně štěrky a jíly, na úbočích kopců navíc doplněné podílem vápence. Zdejší osobité Pinoty, Rieslingy, Sauvignony, Sémillony a Chardonnay nejsou tedy překvapením. Širé roviny Canterbury Plains, tvořené plytkými vanami naplavených štěrkopísků, poskytují vhodné podmínky k pěstování Rieslingů a vín odrůdy Pinot Noir.
Mezi významná vinařství z oblasti Canterbury patří na českém trhu zastoupené firmy Misty Cove a Waipara Hills, které má své vinice společně s vinařstvím Pegasus Bay ve Waipaře a Akaroa Winery z kouzelného městečka s francouzkými kořeny a stále udržovanými tradicemi Akaroa, turistického centra vulkanického poloostrova Banks Peninsula.


Let balónem nad Canterbury Plains a vinohrad u Lake Forsyth na poloostrově Banks Peninsula
Central Otago
Mé milované! Hornaté, divoké a krásné. Bývalý ráj zlatokopů a oblíbená destinace turistů, filmařů (Souboj o poklad Yankee Zephyr, Pán prstenů, Avatar), milovníků adrenalinových sportů a nyní i vinařů a vínamilné veřejnosti. Oblast, kde by nikdo nečekal, díky extrémní poloze na nejjižnějším cípu vinařského světa, značné nadmořské výšce a extrémním teplotním rozdílům během roku, že se bude dařit pěstování vína. A vína ne ledajakého! Zdejší Pinot Noir patří ke světové třídě!
První keře této burgundské odrůdy v Otagu vysadil francouzský průkopník Jean Feraud v roce 1864. V 70. letech 20. století na něj navázali první angličtí a skotští vinařští pionýři této oblasti, firmy Chard Farm, Rippon Vineyard, Black Ridge a Gibbston Valley, kteří se nechtěli věnovat v Centrálním Otagu tolik oblíbenému pěstování třešní a jiného peckového ovoce a v současnosti patřící mezi špičku novozélandského vinařského průmyslu. I díky nim již Central Otago ve významu i kvalitě produkovaných vín předstihlo sousední daleko tradičnější oblast Canterbury.
V létě horké (běžně přes 30°C) a suché, v zimě mrazivé a zasněžené Central Otago však nedává nic zadarmo. Výběr polohy vinice zde znamená všechno! Krajina je velmi hornatá, nadmořská výška může značně kolísat, stejně jako se může měnit složení půdy a mikroklima jednotlivých podoblastí. Podmínky pro pěstování vína mohou tedy být na různých místech dosti odlišné a vždy jsou poměrně náročné. Díky zvláštním klimatickým specifikům jednotlivých podoblastí Central Otaga se mohou termíny vinobraní v sousedních vinohradech značně lišit.
Nejseverněji položená podoblast Wanaka zahrnuje asi nejkrásnější vinice na světě, mezi něž určitě patří Rippon a Misha´s Vineyard. Podoblast Gibbston, s nejvyšší nadmořskou výškou pěstování vinné révy na Novém Zélandu, těží z přítomnosti dechberoucího kaňonu řeky Kawarau, nad kterou se poprvé na světě začal komerčně skákat bungee jumping. Sousední podoblast Bannockburn je daleko sušší a teplejší a sklízet se může začít i s měsíčním předstihem. Alexandra, ovocnářská zahrádka opuštěná na konci světa, je vinařskou podoblastí s nejjižnějšími vinohrady na světě.
Přesto, že složení půd jednotlivých podoblastí není zcela stejné, snadno propustný kamenitý základ je společný pro všechny, stejně jako špičkové Pinoty a Rieslingy. Zdejší Pinot Noir osciluje mezi lehkými ovocnými vzorky v cenách pod 30 NZD, až po komplexnější v dubu zrající plnokrevníky stojící kolem 100 NZD. Podobně je tomu i s Rieslingem, který je buď produkován zcela suchý v alsaském stylu nebo až dekadentně sladký ve stylu moselském, vždy však skvělý a na úrovni. Příliš nezaostávají ani vína z odrůd Pinot Gris, Tramín a Chardonnay se Sauvignonem, kombinující ovocnost s mineralitou. Za zmínku stojí i růžová vína, vyráběná metodou ´saignée´ (jedna z metod přípravy růžových vín, po podrcení hroznů se nechává rmut určitou dobu naležet a ze slupek modrých hroznů se uvolňuje barvivo - hrozny krvácí, volba doby krvácení je záležitostí sklepmistrovy zkušenosti) a tradiční metodou vyráběné sekty vysoké kvality.
Na jih od Christchurch na okraji Severního Otaga ležící údolí Waitaki Valley disponuje sprašovými půdami s vysokým obsahem vápence, které dodávají tamním vínům intenzitu, komplexnost a mineralitu. Daří se zde aromatickým odrůdám a špičkové úrovně dosahuje Pinot Noir.
Svá oblíbená vinařství z oblasti Central Otago jsem, pokud jste četli pozorně, již vyjmenoval, seznam těch lepších snad ještě doplním o společnosti Felton Road, Mt. Difficulty, Terra Sancta a Peregrine, dále o vinařství Two Paddocks vlastněné hercem Samem Neillem a o Rabbit Ranch, což je samostatná značka ve vlastnictví vinařství Chard Farm z podoblasti Gibbston, nabízející velmi slušná vína Pinot Noir za rozumné ceny. Ve Waitaki Valley vyrábí noblesní vína Pinot Noir společnost Ostler.


Vinice a přírodní scenerie v hornaté oblasti Central Otago a Fiordland jsou dechberoucí


 

71 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 nzwines nzwines | E-mail | 9. května 2014 v 16:40 | Reagovat

Budou následovat dva další články, jako předmluva k tomuto hlavnímu.

2 Tonda Tonda | 4. února 2015 v 14:10 | Reagovat

No člověče, pěkné, skoro Ti závidím, užij si to.

3 nzwines nzwines | 9. února 2015 v 23:03 | Reagovat

Dekuji, ale tam kde jsou nejlepsi vina, byva v noci priserna zima...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama