Česká povaha

21. června 2014 v 11:08 | Pavel Černý

Nemůžu si odpustit napsat těchto pár řádků. Mohlo by se zdát, že tento článek podle názvu nijak nesouvisí s Novým Zélandem a s novozélandskými víny, ale opak je pravdou. Pokud člověk prožil určitou dobu v zahraničí, má možnost srovnání a schopnost jistého nadhledu. Nehodlám teď srovnávat ani přírodní krásy nebo vína z Nového Zélandu s těmi českými a moravskými, ale spíše mi leží v žaludku lidský faktor.

Včera jsme se ve Zlíně zúčastnili příjemné degustace velmi slušných moravských vín, uspořádané v relativně nedávno otevřené vinotéce. O tomto místě jsem se dozvěděl teprve před pár týdny, ne z vtíravé reklamy, ale od spokojených zákazníků, mezi něž jsem se brzy zařadil i já se svými přáteli. Jednoduché, ale hezké prostředí, kompaktní nabídka kvalitních, převážně moravských vín a ochotný chlapík za pultem, který očividně rozumí a věří tomu, co prodává. Nikdy by nepomlouval konkurenci. Té ale asi začal nějak ležet v žaludku, tak na něj zavolala kontrolu s nesmyslnými požadavky a se zřejmým záměrem ho poslat ke dnu. Takže parádní degustace byla zakončena konstatováním pana majitele a sommeliera v jedné osobě, že se bohužel jednalo o degustaci možná poslední, ale že se rozhodně nehodlá vzdát bez boje.

Je mi z toho smutno. Z české povahy a morálních hodnot. Zbabělost, závist, udavačství a nefér jednání je nám nějak vlastní, ale už i mezi milovníky a obchodníky s vínem?!? Asi jsem naivní. Jsem prostě zvyklý, že na Novém Zélandu jsou slušnost a poctivý člověk běžnou součástí života, nepoctivost a nedodržování zákonů se netoleruje a bez výjimek trestá. U nás je to opačně, slušný člověk je hlupák, šmejdovi, pokud dobře zaplatí nebo zná lidi na správných místech, projde všechno. A to mě trápí, moc trápí. Pane sommeliere, nevzdávejte to! 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 nzwines nzwines | E-mail | 21. června 2014 v 11:19 | Reagovat

Doufám, že tento článeček rozvíří diskuzi a konečně přibydou i nějaké ty komentáře..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama