Nakupování vína na Novém Zélandu

5. června 2014 v 10:04 | Pavel Černý

Jednou z mých oblíbených činností na Novém Zélandu je nakupování vína. Výběr kvalitních vzorků je tak široký a pestrý, že si někdy mezi regály s víny připadám jako malé dítě uprostřed hračkářství nebo v cukrárně. Možností, jak pořídit víno, se na Novém Zélandu nabízí hned několik, včetně nákupu na internetu, v aukcích nebo ´en primeur´ u vybraných vinařství, či na různých festivalech a svátcích vína a gastronomie. V tomto článku uvádím mé tři nejoblíbenější cesty k získání lahvinky kvalitního novozélandského vína.


Supermarkety
Na Novém Zélandu se víno paradoxně velmi dobře nakupuje v supermarketech. Důvod je prostý - kvalita a cena. Novozélandské supermarkety jsou, ve srovnání s těmi českými, zásobeny velmi kvalitními víny a ve velkém výběru, která jsou navíc vždy uložena v regálech s částečnou temperací nebo v chladících boxech. Vína jsou přehledně členěna na bílá a červená a dále rozdělena dle odrůd. V nabídce dominují ta novozélandská, ale nechybí ani vína zahraniční. Zakoupit můžete všechny špeky jako Cloudy Bay, Wither Hills, Villa Maria, Saint Clair, Te Mata, Waipara Hills atd., ale v cenách mnohem nižších, než za jaké jsou prodávána stejná vína ve vinotékách a specializovaných obchodech s vínem nebo dokonce nižších než přímo ve vinařstvích. V každém marketu přitom vždy objevíte nějaké zajímavé víno, které je navíc v akci slevněno.
Osobně rád nakupuji v obchodech New World, Pack´n´Save a Countdown (ten je v australském vlastnictví). Všeobecně jsou novozélandské supermarkety podstatně lépe a kvalitněji zásobeny než ty české, snad kromě Makra, i když potaviny jsou na Novém Zélandu dražší než u nás. Vzhledem k blízkosti oceánu jsou samozřejmostí superčerstvé mořské plody a ryby v ohromném výběru, v cenách naopak logicky nižších než v Česku.
Při nakupování v novozélandských supermarketech se můžete pozastavit nad dvěma zvláštnostmi: hodně lidí se tam po obchodech, stejně jako venku, producíruje jen tak - kiwi style - na boso a k placení alkoholu na pokladně musí být vždy přivolán manažer, který, když uzná za vhodné, zkontroluje vaše stáří. A ještě zajímavější se může jevit skutečnost, že novozélandské supermarkety získaly povolení k prodeji vína teprve v roce 1991!


Vinotéky
Další možnosti nakupování vína na Novém Zélandu nabízejí vinotéky a různé specializované obchody s vínem. Vína v nich nabízená jsou ve srovnání se supermarkety samožřejmě dražší, ale výběr je podstatně širší. Můžete se setkat s velkým množstvím opravdu zajímavých vín, často od menších butikových vinařství.
Nabídka zahrnuje, podobně jako v marketech, spektrum značek napříč celým Novým Zélandem, ale vždy s důrazem k vinařské oblasti, ve které se vinotéka nachází, takže např. v Nelsonu nebo v Martinborough určitě narazíte na víno, které by jste těžko hledali v Queenstownu nebo v Aucklandu a naopak.
Sortiment vín a všeobecně všeho, je však v Aucklandu, největším novozélandském městě, pochopitelně zdaleka nejširší. Nepřehlédnutelným je tamní řetězec vinoték a obchodů s víny - Wine Glengarry - vlastněný bratry Jakicevičovými (zase ti Chorvaté!), který má po Aucklandu rozeseto velké množství pefektně zásobených vinoték. Některé fungují také jako kavárny a nabízejí obrovský výběr novozélandských vín ze všech vinařských oblastí a podoblastí, s velkým důrazem na špičková červená vína ve stylu Bordeaux z nedalekého ostrova Waiheke. V nabídce nechybí ani vína známých značek z Austrálie, Francie nebo z Itálie či Španělska.


Vinařství
No a v neposlední řadě můžete víno na Novém Zélandu, stejně jako jinde ve vinařském světě, také nakupovat přímo ve vinařstvích. Už jenom pro ten pocit, že jste přímo na místě, mezi keři vinné révy, v překrásné přírodě, kde se víno rodí pod pečlivým dohledem zkušených sklepmistrů, kterými jsou často ženy.
Tady je potřeba si naopak chlapsky přiznat, že to dělají nejenom dobře, ale také že způsob prezentace vína v novozélandských vinařstvích je od českých podmínek vzdálen na světelné roky. Často formou, ale někdy i obsahem. Přehnaně řečeno, představte si moravské vinařství Sonberk v Popicích u Pálavy (příkladná vysoká úroveň vín a jejich prezentace), tak to je běžný novozélandský standard! Vždy atraktivní, perfektně upravené prostředí, stylová architektura a design, kvalitní a přátelský servis v nekuřáckém prostředí, často s ubytováním a prvotřídní restaurací nebo kavárnou. Mimochodem průkopníkem a zakladatelem enogastronomie (propojení vína/vinařství a gastronomie) na Novém Zélandu je George Fistonich, majitel vinařství Villa Maria, Esk Valley a Vidal, který první podnik tohoto typu na Novém Zélandu otevřel ve městě Hastings v Hawke´s Bay (více informací v příštím článku, který se bude věnovat této výrazné personě novozélandského i světového vinařství).
Při nakupování vína ve vinařstvích je vždy výhoda, že víte, co kupujete. Pokud neřídíte, nabídnou vám zdarma degustační kolečko svými víny, od bílých až po červená, a to už pak určitě neodoláte si něco koupit a vzít s sebou domů nebo kamkoli vás napadne. A ještě jeden zásadní bonus, který získáte při koupi vína v některém novozélandském vinařství. Tím je neskutečný, mnohdy až dech beroucí zážitek z okolní přírodní scenerie. Některá vinařství, a určitě o nich ještě v budoucnu napíši pár řádků, prostě navštívit musíte už jenom kvůli výhledům do okloní krajiny, které navždy zapustí hluboké kořeny ve vaší paměti, stejně jako opojná vůně a lahodná chuť vín, která se v ní zrodila.Zajímavá architektura vinařství Craggy Range a jedna z aucklandských vinoték Wine Glengarry


Australský časopis Gourmet Traveller WINE patří v oboru vína a gastronomie mezi nejlepší a nejlépe hodnocené na světě (vřele doporučuji návštěvu jeho webových stránek http://www.gourmettraveller.com.au/gt-wine/), zde je TOP 8 nejlepších novozélandských červených vín letošního roku a body přidělené odbornou porotou časopisu GT WINE


1. 2010 Kusuda Syrah, Martinborough, 97/100 2. 2011 Salo Syrah, Hawke´s Bay, 95/100


3. 2010 Te Awa Syrah, Hawke´s Bay, 95/100 4. 2009 Te Awa Cabernet Merlot, Hawke´s Bay, 95/100


5. 2010 Fromm Fromm Vineyard Syrah, Marlborough, 94/100 6. 2010 Man O´ War Ironclad, Waiheke, 94/100


7. 2012 Elephant Hill Syrah, Hawke´s Bay, 94/100 8. 2007 John Forrest Collection Syrah, Hawke´s Bay, 94/100


 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 nzwines nzwines | E-mail | 5. června 2014 v 10:10 | Reagovat

Tím že jsem napsal, že prezentace vína na Novém Zélandu je na vyšší úrovni než u nás, jsem rozhodně nechtěl snižovat umění, snahu a práci českých a moravských vinařů, kterých si velmi vážím!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama