Globální oteplování / Global Warming

25. července 2014 v 9:28 | Pavel Černý

Je docela zábavné sledovat vlastní myšlenkové pochody, které mne nasměrovaly k tématům, na něž bych si pár dní zpátky ani nevzpomněl a naopak odklonily od práce, kterou jsem si naplánoval. Od článku ze šuplíku, přes sopky a Maory až k zajímavému četu s kamarádem sommelierem, který mé myšlenky zavedl až k problému globálního oteplování. Nutno podotknout, že si je zapisuji v hospodě u lahodného piva na pozvánku k ´ochutnávce 500 g pečených žeber na pivu a medu + pečivo za 139,- Kč´... Téma ale stále souvisí s Novým Zélandem a jeho krajinou, takže proč to sem neplácnout?
Napadlo mě totiž, vzhledem k záhadnému zmenšení největšího novozélandského kopce Aoraki / Mt. Cook o neuvěřitelných 30 metrů (více informací v komentářích k článku: Maorská jména, názvy, příběhy a legendy), jak že je to vlastně s tím globálním oteplováním, které náš někým tolik nenáviděný a jinými naopak obdivovaný, exvrcholně veřejně činný pan profesor Václav Klaus tak tvrdošíjně odmítá? Nechci tady polemizovat o tom, do jaké míry se na tomto procesu podílí lidská rasa. Nejspíš ho urychluje, ale co znamená pár let v historii planety Země? O vesmíru ani nemluvě.
Nicméně pravdou je, že klima se mění, stejně jak se dálo již mnohokrát v historii naší krásné modré planety. Není tedy vyloučeno, že se v dohledné budoucnosti Champagne přemístí na jih Anglie a červená moravská vína budou dozrávat do stejných hodnot jako ta z Bordeaux. Mimochodem v Sussexu se již nyní produkují docela slušná šumivá vína, která dokáží porážet i originály z Francie.

Každopádně bych Vám tady rád odprezentoval dvě fotografie ledovce Franz Josef, který se nachází společně s nedalekým ledovcem Fox na západě Jižního ostrova Nového Zélandu, neobvykle v mírném pásmu poblíž Tasmanova moře, což je ještě neobvyklejší. I přesto, že jednu fotografii jsem pořídil na jaře a druhou na podzim o šest let později to nic nemění na tom, že ledovec, ne dlouho nazpět zasahující téměř až k moři, rapidně, ba přímo děsivě ustoupil.
Posuďte sami. Při mé návštěvě stejného místa půl roku po pořízení podzimní fotografie - tedy opět na jaře - bylo čelo ledovce dokonce ještě vzdálenější!Vlevo ledovec Franz Josef Glacier v roce 2006 a vpravo v roce 2012. Bojím se, co uvidím příště..


 

16 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 nzwines nzwines | E-mail | 25. července 2014 v 9:34 | Reagovat

Co k tomu dodat?

2 Antonín Jakubík Antonín Jakubík | 25. července 2014 v 11:30 | Reagovat

Potká se Zeměkoule s Měsícem a Měsíc se ptá: co jsi taková smutná Zeměkoule ?
Zeměkoule mu odpovídá: ale, tak se mi nějak udělali po těle lidi. Měsíc jí říká: neboj to za chvilku přejde. :) ?  :(

3 Pavel Pavel | E-mail | 25. července 2014 v 16:54 | Reagovat

ale pak nebude nikdo, kdo by udělal víno, jen hvězdný prach..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama