Maorská jména, názvy, příběhy a legendy

24. července 2014 v 10:33 | Pãora Pango

V minulém článku (http://nzwines.blog.cz/1407/jak-jsem-potkal-aarona-slighta) jsem se rozplýval nad krásou a majestátností novozélandské sopky Taranaki. Ta se krátce objevila ve filmu Poslední samuraj v roli japonské hory Fuji, které je podobná tvarově i svou polohou u moře. Ale proč to píšu?
Ona se Taranaki také ještě jmenuje Mt. Egmont, po nějakém potentátovi z Anglie... Nemám příliš v lásce, stejně jako se to nezamlouvalo mému anlickému kamarádovi Jamesovi, který si mě i se svou kytarou kdysi stopl v Havelocku, hlavním městě slávek, pojmenovávání přírodních krás po nějakých panácích z historie nebo jejich manželkách či milenkách. Daleko víc se mi líbí, podobně jako mému toulavému muzikálnímu příteli, maorský pocitový způsob přidělování názvů a jmen, ať už na základě podobností, vzhledu, pocitů z místa nebo zážitků či událostí.
Maoři, kdysi přírodní lidé a válečníci, se díky svým asijským kořenům, a z toho plynoucí přirozené inteligenci, rychle adaptovali potřebám moderního světa. Vztah k přírodě, citovost a vnímavost však neztratili. Mãori znamená přirozený - přírodní. Stejně přirozené mi přijde, když někdo pojmenuje sopku Ohnivá špice (Taranaki) nebo Krvavá obloha (Rangitoto), než rozdávat jména na počest nějakého kašpara v paruce. Jedinou výjimku pro mě představuje nejvyšší hora Nového Zélandu - Mt. Cook (Aoraki 3724 m), protože velký kapitán James Cook, který pocházel z prostých poměrů, si jednoznačně obdiv i úctu plně zaslouží a Bodec oblaků je hoden jeho velikosti. Podobnou cestou jako Maorové, často připodobňující krásy přírody k těhotným ženám, udatným bojovníkům nebo při vymýšlení názvů vycházející z posvátných legend a příběhů lásky, šli Evropané co já vím pouze jednou, a to v případě hory Mitre Peak, nejvyššího útesu světa. Ohromná skála, vypínající se nad fjordem Milford Sound do výšky 1692 metrů, svým tvarem skutečně připomíná mitru - papežskou čepici.
Věděli jste, že celosvětově používané slovo TABU je maorského, tedy polynéského původu? Maorské slovo TAPU mělo stejný význam v celé Polynésii, pro zbytek světa ho objevil právě kapitán James Cook (to není ten James, co si mě stopnul v Havelocku..). Proto, až budete popíjet výborný Sauvignon Blanc Rarangi od vinařství Wither Hills z Marlborough, který je nabízen na českém trhu za necelých pět stovek, vězte, že pijete víno pojmenované po slunečné obloze (rarangi)!
Na závěr dlužno dodat, že Taranaki není sopka, ale vlastně vulkán, protože to není ona, ale on, válečník a zhrzený milenec. O legendě, která se k tomu váže, i jiných maorských příbězích, snad někdy příště.
Kopec Te Mata, na jehož severním úpatí leží vinice stejnojmenného vinařství, zdobí také legenda..


 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 nzwines nzwines | E-mail | 24. července 2014 v 10:43 | Reagovat

Kdyby někomu neseděl údaj o výšce Mt. Cook / Aoraki, věřte nevěřte, ale nedávno se tato hora zmenšila..

2 A.J. A.J. | 24. července 2014 v 16:23 | Reagovat

Jááák zmenšila ? Někdo, to tam vytuneloval, či co ? :D

3 nzwines nzwines | E-mail | 24. července 2014 v 16:39 | Reagovat

Thursday, 16th January 2014 Written by Wilderness Magazine

Those who have recently climbed New Zealand’s highest summit will be grumpy to learn their feat was 30m less impressive than they thought it was.

A four-man climbing expedition has confirmed Aoraki / Mt Cook’s official height is now 3724m, rather than the 3754m previously thought.

The old height was measured after the huge rock avalanche  in December 1991, but since then the ice cap at the summit has shrunk.

Dr Sirguey, the project leader for the research, says global warming is probably not responsible for this. “By carefully studying photos taken after the collapse, it appears that there was still a relatively thick ice cap, which was most likely out of balance with the new shape of the summit ridge,” he said.

“As a result the ice cap has been subject to erosion over the past 20 years. While the effects of climate change may spring to mind as an explanation, it is probably a case of a simple change in the geomorphology of the mountain.”

Aoraki / Mt Cook remains the highest mountain in New Zealand – ahead of neighbour Rarakiroa / Mt Tasman at 3497m – but it drops from 37th to 39th in the world’s most prominent peaks, slipping behind Costa Rica’s Cerro Chirripó and Indonesia’s Mt Rinjani.

Dr Nicholas Cullen (university of Otago) and Jim Anderson (Survey Waitaki) took the GPS data on the mountain, while Geoff Wayatt and Brian Weedon (Mountain Recreation Ltd) guided them up.

4 Pãora Pãora | E-mail | 24. července 2014 v 16:48 | Reagovat

Zřítily se šutry z vrcholku a ledový krunýř neměl na čem držet, postupně se oddrolil, prý přirozený vývoj hory, ne globální oteplování. Mezi těma čtyřma chlapama co tam lezli není uvedený Klaus, tak je to asi pravda..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama