Komentáře k článku o šroubovacích uzávěrech

24. srpna 2014 v 14:54 | Pavel Černý


Děkuji Vám za zajímavé komentáře!

Na víně se mi právě líbí, že je hloubavé, někdy hluboké a dá se kolem něj vést spousta řečí i vesele nad ním diskutovat. Přiznám se, očekával jsem trochu větší odpor zastánců korku. Jak jsem očekával, šroubek se v České republice šíří, ale zatím pouze u lehčích vín ovocného typu. Rád bych upozornil, že nejsem ničí agent, ani bojovník proti korku, jen milovník dobrého vína a fanoušek moderního uzávěru, jakým screwcap zajisté je. Pouze mě iritovaly nepravdy o něm šířené.
Měl jsem nečekanou diskuzi s vinařem, který ji bohužel nechtěl veřejně prezentovat, což je samozřejmě pouze jeho volba. Nicméně byla velmi zajímavá a točila se převážně kolem ekologie. Ano, hliník se na Novém Zélandu běžně recykluje, a to do speciálních binů, podobně jako papír, sklo nebo plasty (popravdě jsme je většinou zaplňovali vypitými plechovkami od novozélandského piva, inu, dejte si jedno v hospodě za 8 dolarů..). Nikoho nikde na světě, snad s vyjímkou Singapuru, to ovšem nedonutíte udělat, stejně jako všechny neuhlídáte, aby nezahazovali vypité lahve kam se jim zachce. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že na Novém Zélandu jsou ale lidé většinou disciplinovaní a svou přírodu si chrání. Mimochodem, hrdla lahví, opatřených korkem, bývají často překryty plastovou, někdy i hliníkovou kapsulí..
Samozřejmě, že většina korků je v pořádku a solidní vinař nebo obchodník s vínem Vám v případě potřeby ´vadnou´ lahvinku vymění za jinou. Ale měňte víno, které jste si přivezli domů a otevřeli daleko od místa nákupu, třeba i na druhém konci světa..
Že by byl šroubovací uzávěr skutečně lepší než špunt z korku? Přinese někdo pádný argument, který toto tvrzení vyvrátí? Pánové a dámy, pusťte se do mě, i do sebe... Směle do toho. Pište a komentujte!

Zdraví Vás Pavel a NZWINES.


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 nzwines nzwines | E-mail | 24. srpna 2014 v 14:57 | Reagovat

Prosím uvádějte Vaše komentáře k tomuto tématu za článkem Screwcaps - používání šroubovacích uzávěrů na vínech z Nového Zélandu. Děkuji. Pavel.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama