Zase ty ´šrouby´..

13. září 2014 v 10:14 | Pavel Černý

V nedávné době jsem ochutnal několik velice příjemných vzorků moravských vín, která byla pod šroubovacím uzávěrem. Všiml jsem si jedné věci, a to že mezi kvalitou provedení použitých šroubovacích uzávěrů může být velký rozdíl. Některé působily velmi solidně, jiné o něco méně a jeden byl přímo příšerný, tak trochu vyrobený doma ´na koleně´... A přitom to bylo takové dobré víno od šikovného vinaře, Riesling s velkým potenciálem ke zrání.
Dále jsem u všech použitých ´šroubů´ zaznamenal absenci hliníkové fólie jako mezivrstvy ve vnitřní bembráně, jejíž použití je důležité k zabránění průchodu vzduchu a kvalitní šroubovací uzávěr by ji neměl postrádat. Více informací o jejich konstrukčním řešení najdete v článku Screwcaps - používání šroubovacích uzávěrů na vínech z Nového Zélandu http://nzwines.blog.cz/1408/screwcaps-pouzivani-sroubovacich-uzaveru-na-vinech-z-noveho-zelandu.
Také jsem se setkal s očekávaným a zažitým názorem, že víno musí dýchat a k tomu je nezbytný korek. Proč ale pak někteří vinaři pečetí své tradiční uzávěry voskem? Vosk propouští vzduch?
To bylo jen malé odbočení. Jsem opravdu rád, že screwcapy nacházejí uplatnění i u nás. Všem statečným ale doporučuji pečlivé zvážení výběru kvalitního dodavatele těchto moderních uzávěrů!. . . 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 nzwines nzwines | E-mail | 13. září 2014 v 10:49 | Reagovat

..mám šroubek v hlavě mám..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama