Listopad 2014

NZWINES, specialista na Nový Zéland, novozélandská vína a gastronomii

29. listopadu 2014 v 10:08 | Pavel Černý


Vydejte se s NZWINES na dalekou cestu na Nový Zéland a prožijte nezapomenutelné okamžiky v překrásné přírodě se skleničkou skvělého novozélandského vína v ruce. Nebudete litovat, jen se budete chtít stále vracet. Je snadné se zamilovat do této pohádkové země, Země dlouhého bílého mraku - Aotearoa.

NZWINES, specialista na Nový Zéland, novozélandská vína a gastronomii

NABÍZÍ PRŮVODCOVSKÉ SLUŽBY (KLIENTŮM I CESTOVNÍM KANCELÁŘÍM) A VINNOU TURISTIKU NA NOVÉM ZÉLANDU A PORADENSTVÍ PŘI NÁKUPU NOVOZÉLANDSKÝCH VÍN


www.nzwines.blog.cz mail: kravall.performance@post.cz mobil: +420 608 629 766Milý dopis od bezva lidí

18. listopadu 2014 v 9:12 | Dana a Jirka Šnáblovi


Vážená a milá Cestovko,

´Auckland je největší město Nového Zélandu s více než milionem obyvatel. Nachází se na 36 vyhaslých sopkách, z čehož vyplývá, že celé město je dosti kopcovité, pořád chodíte nahoru a dolů.´


Tuto větu jsme si vytáhli z internetu ještě před odjezdem na poznávací zájezd na Nový Zéland. Jaké však bylo překvapení, když jedna z prvních informací, kterou nám poskytl náš pan Průvodce byla, že Auckland leží na více než 50ti sopkách. Bylo nám hned jasné, že si na tohoto sympaťáka, se kterým jsme se hned při prvním setkání na letišti v Praze spřátelili, musíme dát pozor. Přece nemůžeme věřit všemu, co nám řekne.
Další příklad - svítící červi ve Waitomo Caves. Taková hloupost, které věřil i pan Průvodce! Každý přece ví, že podobná fascinující podívaná se dá vytvořit sítí LED žárovek, podobně jako to děláme v malém na vánočním stromku nebo při výzdobě rodinných domků o Vánocích. Jenom je škoda, že Mauři nemají barevné LED žárovky. Dojem z tohoto výletu mohl být ještě úchvatnější.
A příklad za všechny příklady - ta geotermální činnost, gejzíry, horké prameny a bublající bahenní sopky v okolí města Rotorua, geotermálním parku Wai - O - Tapu a v NP Tongariro. Prý příroda... My Ostraváci se na podobné atrakce koukáme každý den z oken! Poskytují nám je komíny hutních a chemických továren s šedými, černými a hnědočervenými čmoudíky a barevné olejové laguny v blízkosti centra města. Všechno to v Ostravě vybudovali lidé. Proč by to na Novém Zélandu nemohli být Mauři? Nebo že je tam 40 milionů ovcí. On je někdo počítal?
Taky jsme se trošku báli, když nám pan Průvodce neustále říkal, že jedeme po jednosměrných mostech. Kladli jsme si otázku, jak se asi vrátíme domů, když můžeme jet jen jedním směrem? No nevadí, zůstaneme na Novém Zélandu, je tady krásně. Ale pak nám to došlo. Mosty nebyly jednosměrné, ale jednopruhové...
Pak už to byly takové drobnosti, jako že nejlepší novozélandská káva je Long Black nebo Flat White, kterou nám pan Průvodce doporučil. Později sám uznal, že káva Plastic Coffee je to nejlepší, co kdy pil.

No a konec srandy!!! Pan Průvodce těm úvodním řádkům bude rozumět. Byla to taková legrace (přiznáváme, že někdy poněkud drsná), kterou jsme si snažili trošku zpříjemnit delší přejezdy. A těmi Maury jsme ho docela škádlili. S postupem času už přijal i myšlenku, že například barevná nádhera lagun v NP Abel Tasman nebo v NP Paparoa, kterou jsme viděli v průhledech z buše při tůrách podél pobřeží, nemůže být dílko přírody, ale že ten úžasný výjev vytvářejí Maoři vléváním barev (zlatavé, modré, zelenkavé nebo bílé) do moře.
Co se panu Průvodci nedalo v žádném případě upřít, byly jeho místopisné znalosti. Nemýlil se v žádném názvu sopky, města, řeky, jezera či vodopádu ani přírodního úkazu. Popsal nám každou lokalitu, kámen, kopec, sopku nebo strom, kde se točily filmy Pán prstenů, Hobit nebo Souboj o poklad Yankee Zephyr. Jo a vždy se bez bloudění trefil do cíle našeho putování.
Byl pohotově připraven i na vynucenou změnu programu, když jsme nevěděli, jestli bude možné projet silnicí do Milford Sound v NP Fiordland, kde před tunelem Homer došlo k sesuvu půdy. Nakonec silnice průjezdná byla a my jsme mohli v Milford Sound z lodě obdivovat fjordy, vodopády i slíbené tuleně.

V podstatě vše, co jsme mohli na Novém Zélandu vidět, na nás udělalo velký a nezapomenutelný dojem. A pan Průvodce ten pobyt hodně zpestřil. Pouze jeho zásluhou jsme udělali několik neplánovaných zastávek nebo krátkých odboček z hlavní trasy. A to do míst, která znal osobně nebo mu je prozradili ´místňáci´ při jeho cestách po Zemi dlouhého bílého mraku. Vždycky to jeho doporučení bylo pro nás velmi milým překvapením - úžasné vodopády Marokopa Falls a Huka Falls, třebas jen pět minut od hlavní cesty nebo naopak nádherná vyhlídka nad městečkem Fairlie, plná svěží zeleně přecházející na horizontu v zasněžené vrcholky hor čarokrásného kraje Mackenzie.
Také na jeho doporučení jsme nejednou zvolili byť delší, ale zajímavější trasu. Pan Průvodce byl prostě bezvadný. Šlo na něm vidět, že si Nový Zéland zamiloval a že tuto zemi zná velmi dobře.
Hezký byl i jeden z večerů ke konci našeho pobytu, kdy jsme si ve vzpomínkách zopakovali den po dni a každý z účastníků zájezdu si řekl své tři TOP zážitky. Jestli si dobře pamatujeme, tak nejčastěji ´padli´ právě svítící červi ve Waitomo a trek v NP Abel Tasman. Těžko se rozhodnout, když například hodně příjemná procházka podél západního pobřeží Jižního ostrova , s výhledy na divoce zpěněné Tasmanovo moře, byla zakončena nevídanými ´palačinkovými´ skalními útvary. Nebo když nám úžasné počasí dovolilo vidět horu Mt. Cook v její plné kráse.


Vážená a milá Cestovko, za všechno moc děkujeme a Vy prosím poděkujte panu Průvodci,

Dana a Jirka Šnáblovi z Ostravy.Mt. Cook / Aoraki, nejvyšší hora Nového Zélandu a běsnící vodopády Huka FallsAuckland Volcanic Field - The Guide Never Lies

The Auckland Volcanic Field is made up of over 50 separate volcanoes scattered across New Zealand's largest city.


The Auckland Volcanic Field is an area of about 360 km centred on Auckland city; within this field are over 50 separate volcanoes. During the 250,000 years of their history, Auckland's volcanoes have totally changed the Auckland landscape. Volcanoes in Auckland include small cones less than 150 m in height and explosion craters. The type of volcanic activity in Auckland means each eruption has occurred at a new location; these are coming from a single active 'hot spot' of magma about 100 km below the city. Many of the volcanoes today have been quarried or become public parks. Auckland's existing volcanoes are unlikely to become active again, but the Auckland Volcanic Field itself is young and still active.Rangitoto is Auckland's largest and youngest volcano (photo Michelle Chambeau Clarke)Ročník 2012 a česká hymna v maorské svatyni

3. listopadu 2014 v 9:12 | Pavel Černý

Nedávno jsem se dočetl, že ročník 2014 byl na Novém Zélandu stejně dobrý, jako rok 2012. Asi stihnu osobně zaznamenat až vrtochy ročníku 2015, nicméně díky mým novozélandským přátelům vím, že ´14ka´ byla opravdu vyvedená a plná slunečního svitu. To se ovšem nedá říct o počasí, které opanovalo Zemi dlouhého bílého mraku v roce 2012. Nevím, zda-li tam autor zmiňovaného článku ten rok byl, já ale ano. Poštěstilo se mi to hned dvakrát. Léto tehdy na Novém Zélandu doslova propršelo, a tak vše musel zachraňovat až horký, prosluněný podzim. Bylo zajímavé srovnávat sauvignony mých oblíbených vinařství ročníků 2011 a 2012. Dokonce i ve vínech od prestižních podniků z onoho ´deštivého roku´ převládaly spíše kopřivové tóny, černý bez, angrešt a chřest s výraznější kyselinkou. I přesto však byla velmi aromatická a dobře pitelná, se stále patrnou stopou tropického ovoce.
Připomíná mi to jeden emočně velmi silný zážitek, který se odehrál v jeskyních Waitomo Caves, známých svítícími červy (glow worms) a projížďkami v lodičkách na ponorné řece. Waitomo (wai = voda, tomo = jeskyně) představuje pro Maory posvátné místo, no a tak není velkým překvapením, že průvodkyněmi po chladném podzemí jsou maorské ženy a dívky. Naše průvodkyně byla překvapivě milovnicí vína, o kterém jsme si během poutavého výkladu také povídali. Posteskla si nad nepříliš vydařeným ročníkem 2012.. a pak nás zavedla do největší jeskyně se skvělou akustikou, místa, kde se příležitostně konají menší komorní koncerty i maorské svatby. Později vyzvala naši českou skupinku, ať si tam zazpíváme nějakou hezkou písničku, kterou všichni známe. Nerad zpívám a ani to neumím. Tehdy jsem ale zpíval a rád. Rozhodli jsme se pro českou národní hymnu. Paní průvodkyni se to moc líbilo, ostatní posluchači cizích národů tam přítomní dokonce zatleskali a pro mě to byl jednoznačně nejsilnější zážitek roku 2012!
Svítící červi v jeskyních Waitomo Caves a nedaleké vodopády Marokopa Falls

Najděte nás na Facebooku: Vína z Nového Zélandu