Ročník 2012 a česká hymna v maorské svatyni

3. listopadu 2014 v 9:12 | Pavel Černý

Nedávno jsem se dočetl, že ročník 2014 byl na Novém Zélandu stejně dobrý, jako rok 2012. Asi stihnu osobně zaznamenat až vrtochy ročníku 2015, nicméně díky mým novozélandským přátelům vím, že ´14ka´ byla opravdu vyvedená a plná slunečního svitu. To se ovšem nedá říct o počasí, které opanovalo Zemi dlouhého bílého mraku v roce 2012. Nevím, zda-li tam autor zmiňovaného článku ten rok byl, já ale ano. Poštěstilo se mi to hned dvakrát. Léto tehdy na Novém Zélandu doslova propršelo, a tak vše musel zachraňovat až horký, prosluněný podzim. Bylo zajímavé srovnávat sauvignony mých oblíbených vinařství ročníků 2011 a 2012. Dokonce i ve vínech od prestižních podniků z onoho ´deštivého roku´ převládaly spíše kopřivové tóny, černý bez, angrešt a chřest s výraznější kyselinkou. I přesto však byla velmi aromatická a dobře pitelná, se stále patrnou stopou tropického ovoce.
Připomíná mi to jeden emočně velmi silný zážitek, který se odehrál v jeskyních Waitomo Caves, známých svítícími červy (glow worms) a projížďkami v lodičkách na ponorné řece. Waitomo (wai = voda, tomo = jeskyně) představuje pro Maory posvátné místo, no a tak není velkým překvapením, že průvodkyněmi po chladném podzemí jsou maorské ženy a dívky. Naše průvodkyně byla překvapivě milovnicí vína, o kterém jsme si během poutavého výkladu také povídali. Posteskla si nad nepříliš vydařeným ročníkem 2012.. a pak nás zavedla do největší jeskyně se skvělou akustikou, místa, kde se příležitostně konají menší komorní koncerty i maorské svatby. Později vyzvala naši českou skupinku, ať si tam zazpíváme nějakou hezkou písničku, kterou všichni známe. Nerad zpívám a ani to neumím. Tehdy jsem ale zpíval a rád. Rozhodli jsme se pro českou národní hymnu. Paní průvodkyni se to moc líbilo, ostatní posluchači cizích národů tam přítomní dokonce zatleskali a pro mě to byl jednoznačně nejsilnější zážitek roku 2012!
Svítící červi v jeskyních Waitomo Caves a nedaleké vodopády Marokopa Falls

Najděte nás na Facebooku: Vína z Nového Zélandu


 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 nzwines nzwines | E-mail | 3. listopadu 2014 v 9:31 | Reagovat

Jsem zvědavý, jestli i tento zcela nekonfliktní článek přiměje někoho reagovat komentářem. Moc tomu nevěřím, a tak si vypomůžu touto staronovou, tak trochu provokativní hláškou.
Kdysi dávno jsme jeli pantografem na školní výlet z Prahy do Karlštejna. Nad sedákem tehdy moderního železničního vozu bylo fixou napsáno ´Miloš Jakeš - ostuda národa´. Nevím, jestli pantografy jezdí dodnes, ale jsem si jistý, že ona hláška je platná i nyní. Pouze možná s trochu jiným jménem, lépe řečeno příjmením. Toaleta stejného vozu ČSD byla vybavena neméně zajímavou hláškou ´Lepší ...(exkrement) ve stanici, nežli ...(exkrement) v nohavici´.
Domnívám se, že nejhorší je mít ty tři ´voňavé´ tečky v hlavě. Nechci být Švejkem, ani zdrhat oknem bez placení jako jeho autor. Chci si jen s radostí i hrdostí opět zazpívat onu hezkou písničku, i když nerad zpívám a ani to neumím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama