Úvodní slovo závěrem roku..

15. prosince 2014 v 9:44 | Pavel Černý

K založení tohoto blogu mě přivedla nejen láska k Novému Zélandu a jeho krásné přírodě, ale také záliba v tamních skvělých vínech. Tato bohužel zatím nejsou na českém trhu dostatečně zastoupená, ani příliš známá. V odborné literatuře o víně je jim věnována nevelká pozornost a informace jsou mnohdy zavádějící a nesprávné. Výběr českých vinoték, supermarketů i portálů s vínem je v podstatě omezen na Sauvignon Blanc nebo v lepším případě také na Pinot Noir z oblasti Marlborough. Tato apelace se sice již stala jakousi výkladní skříní, v podstatě obchodní značkou pro novozélandské vinařství, ale není zdaleka jediným místem na Novém Zélandu, kde se dělají skvělá vína.


Nový Zéland, v maorštině nazývaný Aotearoa - Země dlouhého bílého mraku, však nabízí mnohé další zajímavé vinorodé lokality. Klimatické podmínky napříč oběma hlavními ostrovy jsou natolik různorodé, že je možné vyprodukovat plná vína typu Bordeaux v subtropickém pásmu Severního ostrova (např. Waiheke), přes osvěžující ovocná na obou březích Cookova průlivu (Martinborough, Marlborough, Nelson) až po elegantní vína burgundského typu v jižních polohách Centrálního Otaga. Nerad bych opomenul mé oblíbené Hawke´s Bay na východě Severního ostrova, s nejstarším novozélandským vinařstvím Te Mata. Jednotlivým oblastem a podnikům se budu věnovat podrobněji v dalších článcích, pokud se tak již nestalo (http://nzwines.blog.cz/1410/kultovni-vina-a-vinarstvi-z-noveho-zelandu).
Na Nový Zéland cestuji již dlouho. Nejprve jsem začínal jako pracující turista, nyní se tam nejčastěji pohybuji jako turistický průvodce a milovník vína. Byl bych rád, kdyby se i tento blog stal zajímavým průvodcem po novozélandských vinicích a vinařstvích, příjemnou inspirací pro cesty za vínem na druhý konec světa a v neposlední řadě také užitečným rádcem pro nákup vín s nápisem New Zealand, a to i na českém trhu.

Blog NZWINES nevypráví pouze o vínech z Nového Zélandu. Snaží se být také blogem - průvodcem gurmánským a požitkářským, a to nejen co se týče potřeb těla, ale také potřeb duše. Novozélandská vína, vinařství a vinice jsou však tématem stěžejním.
I nadále Vás budu provádět a detailně seznamovat se všemi oblastmi, ve kterých se na Novém Zélandu pěstuje vinná réva (http://nzwines.blog.cz/1405/vinarske-oblasti-noveho-zelandu-deset-hlavnich-oblasti). Také společně určitě ještě zavítáme na nejkrásnější a nejzajímavější místa Nového Zélandu, o kterých se turističtí průvodci nezmiňují. Kde nakupovat novozélandská vína a jaká, a to i u nás v České republice a kterým se naopak při koupi vyhnout, jsem již radil (http://nzwines.blog.cz/1404/vina-z-noveho-zelandu-na-ceskem-trhu).
Nový Zéland - to nejsou pouze klidná vína, ale také vinikající sekty. Víte, že nejznámější značka novozélandských šumivých vín se jmenuje Lindauer po malíři narozeném v Plzni? Novozélandský herec (Matrix) a režisér maorského původu Julian Arahanga (na fotografiích níže) o něm začátkem letošního roku natáčel dokument (Behind the Brush - premiéra v prosinci) ve Valašských Kloboukách, kde Bohumír Lindauer před svou emigrací na Nový Zéland vymaloval malý kostelík (Kaple svatých Cyrila a Metoděje). I jemu se NZWINES již věnovalo. Navštívili jsme jeho malinké muzeum - repliku ateliéru, v nenápadném městečku Woodville (http://nzwines.blog.cz/1404/lindauer-nejprodavanejsi-novozelandske-sumive-vino).


Odtud už je to jen kousek do místa podivného maorského názvu Mangatainoka. Není zde v podstatě nic, až na.. až na pivovar. Pivovarnictví má na Novém Zélandu hlubší kořeny než nejstarší keř révy zde vysazený a místní piva jsou vynikající. Chmelnice v okolí městečka Motueka nedaleko Nelsonu jsou dobře známé i některým českým sládkům. Ochutnáme nejenom známé značky jako Tui nebo Steinlager. NZWINES bude také průvodcem po novozélandských kavárnách a restauracích. Kavárenská kultura je na Novém Zélandu na velmi vysoké úrovni. Kaváren je spousta a mnohé si kávu samy praží. Zároveň jsou často galeriemi s výtvarným uměním. Dokonce ani ve Vídni jsem nepil lepší kávu než silný novozélandský LONG BLACK nebo krémový FLAT WHITE. Ve stylových restauracích ochutnáme obří slávky, křehké jehněčí, voňavé B.B.Q nebo si smlsneme na dortu Pavlova (http://nzwines.blog.cz/1404/pavlova-novozelandsky-narodni-dort-recept). Ani maorské ´hangi´, jídlo vařené v zemi na horkých kamenech, nezůstane TAPU. Seznámíme se nejen s maorskou gastronomií, ale také kulturou.
Vypravíme se na další vinice obklopené mořem s jachtami a surfaři, vinice lemované horami, jezery a řekami s proudovými čluny a skokany bungee. Také ale budeme putovat po vinicích plných hudby, zábavy a bezprostředních přátelských lidí. Ať se Vám putování po Novém Zélandu i nadále líbí! Doufám, že NZWINES je a bude dobrým průvodcem.

A jak se vlastně přihodilo, že jsem začal, nejenom po nocích, vášnivě ťukat a sepisovat? Často se mě ptají... Byla to vlastně jen náhoda! Na počátku byl nedostatek peněz pro zřízení webových stránek. Rozhodl jsem se tedy založit blog. Blog o víně. O víně novozélandském. Víno teče, čas i slova plynou a můj blog se tak nějak samovolně začal formovat, tvarovat a rozvíjet jak tematicky, tak i obsahově. NZWINES - Vína z Nového Zélandu, vinařství, vinice a krajina - blog nejen o novozélandských vínech a gastronomii. Doufám, že je tento slogan dostatečně výstižný, aby vyjádřill mou lásku k vínu a k Zemi dlouhého bílého mraku. Nechci ale, aby články zde prezentované byly nudné a vždy příliš odborné. Chtěl bych spíše vytvářet takové road čtení, někdy Vás i trochu popíchnout, být s Vámi na cestě a pozorovat často až dechberoucí pohádkovou krajinu, potkávat zajímavé lidi, prožívat nečekaná a někdy stěží uvěřitelná dobrodružství, sdílet emoce, reálné zážitky i sny. A hlavně si vychutnávat skvělá novozélandská vína. Možná je to posedlost, ale posedlost velmi příjemná, která mě baví. Baví mě být na cestě a snít, snít o další cestě... Pojďte se mnou cestovat a snít o daleké zemi, samozřejmě se skleničkou nějakého dobrého novozélandského vína v ruce! A přátelé, šťastné a veselé!!!
foto Michelle Chambeau Clarke


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama