Květen 2015

Jsme na Facebooku!

16. května 2015 v 9:54 | Pavel Černý


Blog Vína z Nového Zélandu, vinařství, vinice a krajina je nově jako komunita i na Facebooku!
Chcete-li s námi navázat kontakt nebo odebírat články, stačí se zaregistovat a zalajkovat nás na Facebooku.

Díky, Pavel nzwinesYealands Way Marlborough Riesling 2011

12. května 2015 v 10:36 | Pavel Černý

Nejsem velkým fanouškem nakupování vín v českých supermarketech, jejichž nabídka někdy připomíná spíše smetiště a ani podmínky uskladnění a prezentace (vyjma Makra) ve mně nevyvolávají příliš velký pocit důvěry. Vyplatí se ale zůstat ostražitý, protože na vás přeci jenom může z regálu občas vykouknout zajímavá lahvinka za zajímavou cenu, tak jak se mi to včera přihodilo v Bille, když jsem nakupoval ingredience na přípravu mé oblíbené paelly.
Kde se vzaly tu se vzaly, v sekci bílých vín se nečekaně objevily čtyři lehce zaprášené ryzlinky ´jedenáctky´ od Petera Yealandse. Jak jsem se již nedávno na stránkách nzwines zmínil, jako by Peter Yealands, který v Marlborough vlastní největší soukromou vinici na Novém Zélandu, se svými víny pronikl do všech ´našich´ supermarketů. Trochu jsem se zalekl čirého skla (většinou se takto nalahvovaným vínům vyhýbám), ale na druhou stranu nazrálost nápoje královské odrůdy byla patrná již pouhým pohledem na čistou, slámovou až světle zlatou tekutinu. Lahvinky byly navíc opatřeny kvalitními francouzskými šroubovacími uzávěry Stelvin (hledejte nápis na víčku) a při neskutečné ceně 100,- Kč !?! (třetina ceny tohoto vína přímo u vinaře) bych byl hlupák, kdybych jednu nevyzkoušel.
Viněta v češtině hlásala suché víno s 11,5 % alkoholu, což mě překvapilo, protože tato vína bývají většinou vyráběna jako ´off dry´, tedy s mírným zbytkovým cukrem. Riesling 2011 Yealands Way byl skutečně pocitově spíše suchý, hezky vybalancovaný a i když se nejednalo o žádné velké víno, vzoreček to byl příjemný, odrůdově čistý, no prostě klasický rýňák z Marlborough, kde klimatické podmínky (teplé suché dny, mrazivé noci a dlouhý slunný podzim) ani půda nedovolují vyrobit špatné víno.
Avizovaná ovocnost přezrálé limety již sice poněkud ustoupila komplexní nazrálosti lipového květu, medových hrušek, vosku a včelých pláství, které byly stejně jako stopa petroleje cítit již ve vůni. Přesto byly ve výrazné, ale ne dominující kyselince stále patrné šťavnaté zralé limety, přetrvávající na patře společně s příjemnou mineralitou ještě poměrně dlouho po polknutí. Řekl bych, že se už toto víno kvalitativně o moc dál neposune.
Na severní polokouli právě začalo dle mého názoru nejkrásnější roční období, no a také grilovací sezona. Úplně vidím tento Riesling, samozřejmě náležitě vychlazený, jako doplněk k do zlatova ugrilované bílé vinné klobásce. Takže spěchejte pro něj, ještě jsem tam jednu láhev nechal!Výstava - Gottfried Lindauer, plzeňský malíř novozélandských Maorů

4. května 2015 v 9:22 | Pavel Černý a ZČG v Plzni

Portrétistu novozélandských Maorů a plzeňského rodáka Gottfrieda (Bohumíra) Lindauera, po němž je pojmenováno nejznámější, i nejprodávanější, šumivé víno Nového Zélandu, jsem již na stránkách blogu nzwines několikrát zmiňoval. Nikdy nevynechám návštěvu repliky jeho ateliéru v městečku Woodville, kde malíř tvořil a kde je i pochován. Bohužel v jeho rodné zemi není jméno Gottfried Lindauer příliš známé, ani často zmiňované. Tuto skutečnost by mohla změnit rozsáhlá výstava Gottfried Lindauer 1839-1926, plzeňský malíř novozélandských Maorů, pořádaná Západočeskou galerií v Plzni (v pivní metropoli se umělec narodil a vyrůstal), která bude v prostorách ZČG pro veřejnost probíhat od 6. května do 20. září tohoto roku.

Velmi mile mě tedy překvapilo, když jsem v mailu objevil pozvánku na vernisáž této jistě zajímavé výstavy. Za pozvání bych chtěl představitelům ZČG v Plzni ještě jednou poděkovat. Děkuji!
Pavel Černý

Západočeská galerie v Plzni a společnost Plzeň 2015, o. p. s.


Gottfried Lindauer 1839-1926

Plzeňský malíř novozelandských Maorůzahájení v úterý 5. května 2015 v 17 hodin

ve výstavní síni Masné krámy, Pražská 18, Plzeň
Promluví

Roman Musil, ředitel Západočeské galerie v Plzni a spoluautor výstavy

Aleš Filip, spoluautor výstavy

Rodney Harris, velvyslanec Nového Zélandu

Jiři Sulženko, programový ředitel společnosti Plzeň 2015

Rhana Devenport, ředitelka Auckland Art Gallery Toi o Tāmaki

Elisabeth Ellis, předsedkyně Haerewy

Patu Hohepa, stařešina Haerewy

Ngahiraka Mason, kurátorka maorského umění, Auckland Art Gallery Toi o Tāmaki
Výstava potrvá do neděle 20. září 2015

Otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin

Záštitu nad výstavou převzali velvyslanec Nového Zélandu Rodney Harris,

ministr kultury České republiky Daniel Herman, hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs

a primátor města Plzně Martin Zrzavecký

Výstava byla uspořádána ve spolupráci s Auckland Art Gallery Toi o Tāmaki

za finanční podpory společnosti Plzeň 2015, Ministerstva kultury České republiky,

Plzeňského kraje, statutárního města Plzně a Nadace 700 let města Plzně