Letní balkonová degustace - Seabird Island Sauvignon Blanc 2013

17. srpna 2015 v 9:33 | Pavel Černý

Další víno, které mne poslední dobou až zas tak moc nezaujalo, vypěstované a vyrobené v Marlborough někde někým kdo ví kým, nalahvované v předaleké Germánii, nabízené českým a moravským bohémům nizozemským Albertem za o korunu méně než dvě stovky...

Seabird Island Marlborough Sauvignon Blanc 2013 - ve slibné vůni se objevující tropické ovoce jako maracuja a ananas, dále pak čerstvá tráva a zelený čaj, v chuti doplňují sorbet, citrusy, angrešt a v dochuti příliš výrazná kyselina, která na patře poměrně dlouho zanechává až trpce svíravý pocit. Víno je méně koncentrované, lehčího těla, suché s obsahem alkoholu 12,5 %. Kdo hledá, v závěru dochuti najde lehký, lehoulinký náznak slanosti a minerality. Tak mě napadá snoubení s a v paměti se mi vybavuje vzpomínka na superčerstvé obří ústřice z Bluffu (ty jsou nejlepší), zakápnuté citronem, doplňené čerstvou křupavou bagetkou.
90 bodů je však naprostá utopie, osobně bych dal tak 83 - 84 (reakce na komentář Radka k článku NOBILO Orca Bay). Vzhledem k tomu, co jsem viděl v Marlborough (kvanta a kvanta nové výsadby) se domnívám, že se jedná o víno z mladých keřů (nebo jen přetížených) z Awatere Valley, které ale v budoucnu mají velký potenciál a hrozny z nich sklizené časem skončí jako mnohem koncentrovanější víno ve značkové láhvi (Že by snad Astrolabe?) pod kvalitnějším šroubovacím uzávěrem, který nebude postrádat hliníkovou membránu. Cena 199,- Kč je každopádně přestřel (na internetu, kde je toto víno překvapivě vysoce ohodnocené, bylo nabízeno v akci za 89,- Kč) a z NO NAME vín bych raději dal přednost pseudoznačce Wairau Cove (Tesco), která nabízí srovnatelnou kvalitu za nižší peníz.


P.S. Víno Seabird Island mi skutečně připomnělo jakoby ´druhák´ Astrolabe. Podobnou poznámku jsem si udělal letos ve Valticích na Salonu 15ce u vína Sauvignon Libora Pavky, které nebylo vůbec zlé. Kdysi jsem dokonce kupoval sudové víno Sauvignon od pana Baláže z Dolních Dunajovic, které prý taky nebylo lahvováno z důvodu mladé výsadby a tomu bych zpětně klidně udělil 84, jestli ne více bodů, a to jsem tehdy za litr platil cca 80,- Kč... Vlastně jsem si pak ještě nechal tímto vínem naplnit ´sedmičku´ po již několikrát zmiňovaném Astrolabu, kterému Balážův Sauvignon také nebyl nepodobný.
Nevím, zda-li Astrolabe - poměrně drahá a kvalitní, na Novém Zélandu běžně dostupná značka, zastoupená také na českém trhu - není pouze négociant (obchodník dohlížeč), protože pídil jsem se v Marlborough pídil, ale o ´cellar door´ a vinařství Astrolabe nikdo nikdy neslyšel a všechny letáky, brožury a průvodci mlčí...


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama