Září 2015

Ladybird Hill, Omarama a Richie McCaw

22. září 2015 v 11:24 | Pãora Pango

Téměř na samém konci vinorodého údolí Waitaki Valley se nachází drobné místo, vlastně takové rozcestí, poetického názvu Omarama. Název Omarama v maorštině znamená Místo měsíčního svitu. Odtud už to není daleko k nejvyšší hoře Nového Zélandu - Mt. Cook, neboli Aoraki. Vody z Aoraki společně s pradávnými ledovci vlastně údolí Waitaki vytvořily a daly mu i název (Waitaki - Wai O Aoraki - Waters Of Aoraki). V údolí se usídlilo několik vodních elektráren, vinice a ještě dříve také skotské obyvatelstvo. Nejznámějším potomkem osadníků ze Skotska je kapitán novozélandské rugbyové reprezentace Richard ´Richie´ McCaw, který vyrůstal na farmě nedaleko městečka Kurow, za které v žáčcích hrával rugby a kde můžeme objevit jedny z nejlepších novozélandských vín Pinot Noir. Doporučuji přechutnat obzvláště ta z Clos Ostler, prestižní vinice na masivním vápencovém podloží, pozůstatku dávné přítomnosti oceánu na dolním konci Waitaki Valley. (Jsem zvědavý, jestli Jim Jerram, když je třeba pak u vinařství Ostler vinohradník, sklepmistr a obchodník v jedné osobě, dá na mou radu a pokusí se tam vysadit, pěstovat a vyrábět Ryzlink vlašský? Nejspíš by byl vůbec první na Novém Zélandu...)
Horskými štíty obklopená a nejenom měsícem ozářená Omarama má také jedno prvenství - nejvýše položený novozélandský vinohrad. Ona je to ve skutečnosti jen docela malá vinice na úpatí prudkého kamenitého kopce s vyhlídkou. Vinařství se jmenuje Ladybird Hill (Beruščin kopec nebo třeba Kopec sluníčko) a kromě milého názvu nabízí posezení v hezké restauraci, čerstvé lososy z vlastního chovu, které si dokonce můžete sami nachytat a pochopitelně dobrá vína. Nevelké butikové vinařství se zaměřuje na burgundské odrůdy, osobně mne nejvíce zaujalo jejich víno Pinot Gris. Vinohradem vede prašná stezka, která prudce stoupá až na vrchol kopce. Vyhlídka je úžasná! Za dobrého počasí se ale nebudete v oblacích kochat sami. Omarama je známým a vyhlášeným centrem bezmotorového létání. Když může, často a rád tam jezdí plachtit také kapitán All Blacks Richie McCaw, velký milovník této adrenalinové a zároveň i relaxační zábavy, aby načerpal energii na další zápas. Go All Blacks! A Richie, už nefauluj...
Vinařství Ladybird Hill a Richie McCaw plachtící nad Waitaki Valley
Vinařství Ata Rangi z Martinborough

15. září 2015 v 14:59 | Pavel Černý

Clive Patton a Phyll Pattie jsou proslulí nádherně vyrobeným vínem Pinot Noir. Vinařství Ata Rangi přitom bývalo před jejich příchodem v roce 1980 malou kamennou salaší s huňatými ovečkami a městečko Martinborough - dnes o víkendech často navštěvovaný cíl vínamilných výletníků z nedalekého hlavního města Wellingtonu - malou bezvýznamnou dírou v nejsušší a největrnější části Severního ostrova Nového Zélandu. Clive ale toto místo, na jehož zakoupení získal peníze prodejem svého stáda krav, znal velmi dobře z dětství, kdy si tady při hraní rugby do krve rozedíral kolena o kamenitou půdu.
Vrstva dobře propustných štěrků zde místy sahá až do hloubky 25ti metrů. Vědecký rozbor půdy a klimatu však prokázal podobnost s podmínkami ve slavném Burgundsku a jejich vhodnost pro pěstování vín odrůdy Pinot Noir. Ta mají nyní s odstupem více než třiceti let vysokou reputaci nejen v novozélandském měřítku.
U vín z odrůdy Pinot Noir nezáleží na tom, jak vyzrálý a plný je jednotlivý ročník, Ata Rangi je vždy elegantní, s nádherně čistou, smetanově třešňovou odrůdovou chutí a se sotva znatelným políbením dubu. Tato vína jsou vždy velmi aromatická také díky dodržování nízkých výnosů a puntíčkářsky precizní práci, ovšem i jejich Chardonnay je také jedním z nejlepších vín apelace Martinborough.
Vlajkovou lodí vinařství z nyní již malebného městečka Martinborough na samém jihu Severního ostrova je však ikonické víno Célébre, které je koncentrovanou směsí Merlotu a Cabernet Sauvignonu, s malým přídavkem vína z odrůdy Syrah. Jedná se o robustní, tělnaté víno velké hloubky a komplexnosti, s ve vůni i chuti dominujícím černým rybízem a švestkami, doplněných výraznou stopou koření a bylinek, s dobře zakomponovaným tříslem a kyselinkou. Toto víno, zrající v kvalitním dubu, se velmi dobře hodí k delší archivaci.

U Ata Rangi rádi experimentují a vymýšlejí neotřelé až kreativní postupy, jak dosáhnout ideální vyzrálosti svých hroznů. Tak například u Syrahu zkoušeli, jak mi bylo řečeno s nevalným výsledkem, používat vyhřívané dráty. V současné době u stejné odrůdy experimentují s vrstvou velmi jemně drcených střepů z lahví, která má pod dozrávajícími hrozny kumulovat teplo...
´Cellar Door´ Ata Rangi naleznete mezi vinohrady nedaleko centra Martinborough a můžete očekávat milou vstřícnou obsluhu, ochutnávku s odborným výkladem i možnost výhodného nákupu (to ale neznamená, že vína Ata Rangi jsou levná, nejsou). V městečku je možné si zapůjčit kolo, třeba na celý den a jednotlivá vinařství včetně Ata Rangi obrazit ´bezpečně´ kolmo. Před případným návratem za volant doporučuji pořádně šlápnout do pedálů a vydýchat se, popřípadě si dopřát něco dobrého k jídlu v některé z tamních výborných restaurací.

Martinborough je také vyhlášeným kulturním centrem, často pořádajícím různé koncerty a hudební i divadelní festivaly. Vyvrcholením sezony je vinobraní, které se koná každý rok na začátku března. Přímo v centru města pár kroků od hlavní vinotéky můžete v tamním minipivovárku také ochutnat excelentní pivečka, obzvláště piva typu IPA, APA nebo RED ALE tam umí více než dobře.
Vinařství je v Martinborough a jeho bezprostředním okolí samozřejmě mnohem víc. Upozornil bych na Palliser Estate a jejich vína Pinot Noir nebo třeba Riesling. Toto vinařství je pojmenováno po nejjižnějším cípu Severního ostrova - Cape Palliser. Autem je to tam i s kochacími zastávkami zhruba hodinka jízdy (závěrečný úsek silnice je nezpevněný gravel road). Očekávejte zelenou krajinku, později vápencové skály a modrý oceán. Vřele vřele doporučuji!
Ata Rangi - Martinborough - www.atarangi.co.nz..this is our 2015 vintage, shaping up beautifully on its journey to release around mid-2017...Lajkněte nás na Facebooku!

2. září 2015 v 17:42 | nzwines


Lajkněte nás na Facebooku! Blog Vína z Nového Zélandu, vinařství, vinice a krajina je nově jako komunita také na Facebooku! Staňte se Vy i Vaši přátelé fanoušky naší FB stránky a získejte ještě více zajímavých informací, obrázků, videí a novinek nejenom ze světa novozélandských vín a gastronomie. Chcete-li s námi navázat kontakt nebo odebírat články, stačí se zaregistrovat nebo přihlásit a zalajkovat - označit nás na Facebooku.

Díky, Pavel nzwines