Leden 2016

Syrah - další hvězda na vinařském nebi Nového Zélandu

28. ledna 2016 v 18:08 | Pavel Černý

Odrůda Syrah, v sousední Austrálii nazývaná Shiraz, jeví se býti po vínech z odrůd Sauvignon Blanc a Pinot Noir další zářivou hvězdou nejen na vinařském nebi Nového Zélandu. Tato teplomilná modrá odrůda, snad původem ze starověké Sýrie nebo možná pojmenovaná po íránském městě Shiraz, již dávno a úspěšně zapustila své kořeny mezi valouny a oblázky kamenitých aluviálních půd v okolí francouzské řeky Rhôny, ale stoleté keře můžeme najít i na jižní polokouli.
Novozélandští vinaři se sice nemohou pochlubit tak letitou výsadbou jako jejich kolegové z Austrálie, v kvalitě s nimi však soupeřit mohou, stejně odvážně jak s Francouzi. Nejlepší vzorky vín Syrah ze země All Blacks hledejme jednak mezi drobnými podniky na prosluněném ostrově Waiheke v blízkosti Aucklandu, ale hlavně a především v Hawkes Bay mezi městy Napier a Hastings, konkrétně na sluncem rozpálených, dobře propustných štěrkokamenitých naplaveninových půdách Gimblett Gravels, velmi podobných těm na Rhôně.

Na naší FB stránce - www.facebook.com/vinaznovehozelanduvinarstviviniceakrajina - najdete pět nejlepších kousků novozélandských vín Syrah, tak jak je vybral a body ohodnotil renomovaný časopis Decanter.ilustrační fotoTESCOfinest* Marlborough Riesling 2014

28. ledna 2016 v 9:51 | Pavel Černý

Ušlechtilá královská odrůda Riesling patří určitě mezi mé oblíbené, ale další přechutnané víno, nabízené Pete Yealandsem na českém trhu pod značkou finest*, opět pouze zapadlo do lepšího průměru. Viněta slibovala polosuché (off-dry) bílé víno s obsahem alkoholu 11,5 % a aroma čerstvě natrhaných citrusových plodů, s dotekem jasmínu a černého bezu, jejichž svěžest měly v plné chuti doplňovat medové tóny. V podstatě bych souhlasil, jen více než po jasmínu tento Riesling voněl po lipovém květu a včelích plástvích (na barvu se mě prosím neptejte - víno bylo zcela neprofesionálně, zato romanticky degustováno při svíčkách..). Vše ve středně plné chuti doplňoval vymačkaný citron spíše než limeta, který redukoval nebo dokonce možná přebíjel záměrně a chytře ponechaný zbytkový cukr. I když víno působilo nekomplikovaně až jednoduše, dochuť vylepšovala příjemná hořčinka a lehoulinký závan rafinérních tónů.
Jasně, tenhle rýňák je zatím příliš mladý a není ani určen k dlouhodobému ležení na láhvi (i když pod víčkem Stelvin klidně ještě chvíli odpočívat může), ale rozhodně bych jeho otevření doporučil odložit alespoň na letní měsíce, kdy jeho výrazná kyselina a citrusová šťavnatost osvěží během horkého dne či večera. Vychlazený, třeba po boku grilované ryby, krevet nebo obyčejného vepřového řízku s lehkou verzí bramborového salátku, nemůže udělat ostudu.
Je škoda, že skutečně rozsáhlé portfolio kvalitních vín vinařství Yealands, z nichž některá vyhrávají prestižní mezinárodní soutěže, je v České republice zastoupeno pouze nejnižší řadou, která je na ochutnávce v ´cellar door´ high-tech budovy vinařství obsluhou poněkud skromně schovávána pod barovým pultem... Asi je to dáno cenou, já Riesling Marlborough TESCOfinest* ročníku 2014 koupil v akci za 175,- Kč, běžná cena je 350,- Kč. Kdo se orientuje ve víně ale ví, že za takový peníz se dá pořídit špičkově naleželý moravský rýňák ´petrolejáček´, s vyšším ohodnocením než 82 bodů, které uděluji jinak povedenému dílku paní Tamry Washington, sklepmistryně největšího vinařství údolí Awatere Valley v Marlborough.
TESCOfinest* Marlborough Sauvignon Blanc 2014

16. ledna 2016 v 10:31 | Pavel Černý a Lenka Lhotská

Stejné víno ročníku 2014 bohužel nenaplnilo očekávání. Nepříliš výrazná, spíše travnatá vůně postrádala stopy tropického ovoce, tak neodolatelné ve vzorku o rok starším, v chuti nyní dominoval pouze angrešt a černý rybíz. Víno s ostřejší kyselinou bylo nečekaně trpké, hořčinka v dochuti působila svíravým dojmem. Kombajnový velkopěstitel Yealands, možná aby dostál kvótám anglického i dalších řetězců, buďto nechal sklidit či použít větší množství nedostatečně vyzrálého ovoce, anebo jeho jinak velmi šikovná paní sklepmistrová Tamra Washington nastavila pneumatický lis na maximální výkon...
Na druhou stranu ideální víno pro milovníky sauvignonů ´kopřiváků´, kterých se mezi námi najde také dost. Suché bílé víno s obsahem alkoholu 12,5 % na jazyku lehce perlilo, v úplném závěru celkový dojem vylepšil mírný náznak minerality, daný vyšším obsahem soli ve zpívajících vinicích Petera Yealandse, ležících na konci Awatere Valley, v těsné blízkosti Tichého oceánu.
Potěšilo použití kvalitního šroubovacího uzávěru Stelvin, jehož funkční membrána nepostrádala hliníkovou vrstvu (pro srovnání - zkuste někdy odšroubovat víčko na některém moravském víně, potěžkejte a podívejte se dovnitř..). Domnívám se, že tento Sauvignon Blanc bude lépe chutnat dobře vychlazený v letních měsících a skvěle ho doplní například grilovaný pstruh. Skóre bych viděl pouze těsně nad 80ti body a při běžné ceně 299,- Kč bych osobně dal raději přednost minule testovanému vínu ročníku 2013, které je mnohem lepší a zatím i stále k mání nebo kvalitnímu bílému moravskému vínu, byť třeba pod méně kvalitním šroubovacím uzávěrem.

Výše testované víno Sauvignon Blanc jsem dostal darem od Ježíška, s ní(m)ž jsem ho i vypil. Upřímně děkuji! Nedalo mi to a sám jsem se posléze vypravil do obchoďáku na lov... Vína! Zrovna tam měli v akci za polovic Pinot Noir ročníku 2012 (v testu z loňského července: http://nzwines.blog.cz/1507/tescofinest-pinot-noir-z-vinarstvi-na-konci-seaview-road) a také polosuché víno Riesling ročníku 2014. Různá vína této ušlechtilé odrůdy od vinařství Yealands jsem již vyzkoušel a možná i popsal, ale ´off-dry´ Riesling řady TESCOfinest* bude pro mne premiérou. Vyzkouším a brzy podám hlášení!