Červenec 2016

Vinařství Palliser Estate z Martinborough a jejich Pinot Noir

26. července 2016 v 10:52 | Pavel Černý

Teplejší Severní ostrov Nového Zélandu není odrůdě Pinot Noir místem zrovna zaslíbeným. Vyjímku tvoří jeho jižní cíp a vinařská oblast Wairarapa se svým centrem v městečku Martinborough. Chladnější, větrné klima je doplněno přiměřeným množstvím srážek a na zdejších kamenitých půdách se velmi dobře daří právě burgundským odrůdám.

Oblast pojmenovaná po jezeru Wairarapa, jehož ´třpytící se vody´ (překlad slova wairarapa z maorštiny) se zrcadlí na jihu Severního ostrova nedaleko od hlavního města Wellingtonu, je vyhlášená malými butikovými vinařstvími, zaměřenými na vysokou kvalitu a přitahující intelektuální vínamilnou komunitu z širokého okolí.
Vše se točí kolem vín odrůdy Pinot Noir, která patří k nejlepším na Novém Zélandu a k nejkvalitnějším novozélandským vínům vůbec. V čele pak stojí vinařství Ata Rangi, Palliser Estate a Dry River z malebného městečka Martinborough, správního střediska vinařské oblasti Wairarapa, které je častou víkendovou destinací výletníků nejen z Wellingtonu a místem konání kulturních akcí a koncertů.
Oblast Wairarapa leží od moře vzdálena ne více než 30 km jižním i východním směrem a od studených jižních vichrů, bičujících Wellington, je chráněna pohořím Tararua Ranges. Letní dny jsou horké, noci chladné (i když méně než v Marlborough a Central Otagu) a zrání hroznů díky slunečnému podzimu dostatečně dlouhé. Běžné jsou pozdní sběry, stejně jako botrytická sladká vína, vyráběná z hroznů napadených ušlechtilou plísní. Místní půda je tvořená úrodnou zeminou na podloží ze štěrkových naplavenin s podílem vápence. Vrstva dobře propustných štěrků zde místy sahá až do hloubky 25ti metrů. Vědecký rozbor půdy a klimatu kdysi prokázal podobnost s podmínkami ve slavném Burgundsku a jejich vhodnost pro pěstování vín odrůdy Pinot Noir. Ta mají nyní s odstupem více než třiceti let vysokou reputaci nejen v novozélandském měřítku. Kromě špičkových vín Pinot Noir sklízí Wairarapa úspěchy také s odrůdami Pinot Gris, Tramín, Riesling nebo s Chardonnay a Syrahem.
V Martinborough najdete vinařské centrum, nabízející řízené i volné degustace, malinký pivovar (neodolatelné jsou IPA a RED ALE!) a samozřejmě nepřeberné množství většinou menších vinařských podniků. Jak již bylo napsáno, první housle nejen v regionálním měřítku hrají vinařství Ata Rangi a Palliser Estate. Obě umí Pinot Noir na výbornou!
Doporučuji navštívit a vyzkoušet, stejně jako udělat si výlet na asi hodinu jízdy vzdálený Cape Palliser. Vinařství i v modři oceánu mizející mys - nejjižnější bod Severního ostrova - nesou jméno admirála Pallisera, učitele a blízkého přítele velkého kapitána Jamese Cooka.


Palliser Estate Pinot Noir je víno zářivé rubínové barvy s cihlovými odlesky, s velmi hezky zakomponovaným tříslem ve středně plném těle. Ve vůni zaujme peckové ovoce, prosazují se švestky i asijské koření. V chuti je patrná zejména lékořice, lesní bylinky, podrost a nastupující animální tóny. Velmi dobrá práce s dubem dodává vínu toustovou příchuť. Dlouhá kořenitá dochuť.
Cyril, Metoděj, maorští náčelníci a šumivé víno

4. července 2016 v 9:53 | Pavel Černý

Toto zdánlivě nesmyslné slovní spojení má nečekanou logiku i společného jmenovatele. Tím je, vlastně byl, nejznámější novozélandský malíř česko-německého původu, rodák z Plzně - Bohumír (Gottfried) Lindauer. Ten před svou neplánovanou emigrací na Nový Zéland, kde se na přelomu 19. a 20. století stal vyhledávaným portrétistou maorských náčelníků a jejich manželek, v mládí pobýval ve Valašských Kloboukách. V nevelkém městečku na východě Moravy tehdy ještě jako neznámý začínající umělec dostal zakázku na vnitřní figurální výzdobu kaple, zasvěcené právě slovanským věrozvěstům.
Malá kaplička, stojící při cestě na kraji města nenápadně mezi stromy, byla nedávno velice hezky zrestaurována. Každý rok 5. července, v Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, se zde koná pouť a hojně navštěvovaná mše, které se pravidelně účastní i Lindauerův pravnuk z Aucklandu se svou rodinou.

A pokud vás zajímá spojení malířova jména s nejznámějším a nejprodávanějším novozélandským šumivým vínem, přečtěte si následující článek: http://nzwines.blog.cz/1404/lindauer-nejprodavanejsi-novozelandske-sumive-vino.