Srpen 2017

Boom vinařské turistiky na Novém Zélandu

25. srpna 2017 v 12:00 | Pavel Černý (zdroj Decanter)

Vinařská turistika se na Novém Zélandu v posledních letech rozvíjí velmi rychle. Nedávný výzkum dokonce ukázal, že minimálně jeden ze čtyř návštěvníků během svého putování po Zemi dlouhého bílého mraku navštíví nějakou tu vinici nebo vinařství.

Nový Zéland si stále silněji získává populiaritu jako destinace pro vinařskou turistiku, jak právě prokázaly výzkumy publikované obchodním oddělením společnosti New Zealand Winegrowers. Ve zprávě se uvádí, že celých 24 % turistů ze zámoří během své návštěvy Nového Zélandu nevynechá degustaci v některém zdejším vinařství nebo procházku jednou z mnoha dramatických novozélandských vinic. Organizace New Zealand Tourism k tomu radostně dodává, že se jedná o skvělý nárůst oproti 13ti procentům před čtyřmi lety. Rozhodně se nejedná o zanedbatelná čísla, jen od začátku letošního roku stihlo Nový Zéland navštívit 3,65 milionů turistů, což je 10ti procentní nárůst oproti datům z roku 2016, jak uvádí oficiální vládní prohlášení.
Těchto optimistických čísel samozřejmě využívají hlavně novozélandští producenti vína, a to perfektním servisem i sofistikovanými službami ve vinařské turistice. Společně založili užitečnou webovou stránku nzwine.com/visit, která radí vínamilným turistům kam za dobrým novozélandským vínem. ´Vinařská turistika nám dává skvělou příležitost představit naše vína v jedinečných lokalitách, kde zrála a byla také vyrobena´, říká Chris Yorke, šéf marketingu z New Zealand Winegrowers. Na stránce můžete najít více než 450 míst a vinařství, přehledně rozdělených dle jednotlivých regionů a typů vinařské zážitkové turistiky, jako jsou ochutnávky a degustace, gastronomie, ubytování a turistika. Stephen England-Hall z New Zealand Tourism k tomu dodává: ´Vinařská turistika je pro Nový Zéland mimořádně významná proto, že naše vinařství můžete navštívit kdykoli během roku na mnoha různých místech a v mnoha odlišných regionech, které při návštěvě Nového Zélandu stejně minout nemůžete. Náš výzkum také ukázal, že vínamilný turista a gurmán utratí více, zůstane déle a navštíví více míst, než běžný návštěvník ze zámoří.´ Nejvíce vinařských zážitků nabízí Auckland - 90, regionem s nejmenším číslem je potom Gisborne - 14.
Navštívit Nový Zéland a přitom neokusit zdejší skvělé víno (ale také pivo..) a jídlo by byla opravdu velká chyba.