Únor 2018

Man O´ War Waiheke Island Dreadnought Syrah 2012

21. února 2018 v 12:47 | Pavel Černý

Ostrov Waiheke Island, na dohled od centra Aucklandu, s kterým ho každou hodinu spojuje trajekt, je povinnou vinařskou destinací. Podnebí na tomto krásném kousku země, plném vinic, olivových hájů a špičkových restaurací, je teplejší a sušší než v nedalekém Aucklandu. Ostrov je nazýván ´ostrovem vína´ nebo také označován jako ´Bordeaux jižního Pacifiku´, protože právě odrůdy z této slavné francouzské apelace jsou zde s velkým úspěchem pěstovány. Nejen díky unikátnímu klimatu Waiheke nabízí výborná vína, která pravidleně získávají medaile na mezinárodních soutěžích. Asi nejčastějšími odrůdami jsou Cabernet Sauvignon, Syrah a Merlot. Butiková vinařství z Waiheke produkují vína ve stylu Bordeaux světového formátu, ale také, jak keře révy stárnou, čím dál lepší vína Syrah.
Tato teplomilná modrá odrůda, v sousední Austrálii nazývaná Shiraz, snad původem ze starověké Sýrie nebo možná pojmenovaná po íránském městě Shiraz, již dávno a úspěšně zapustila své kořeny mezi valouny a oblázky kamenitých aluviálních půd v okolí francouzské řeky Rhôny, ale stoleté keře můžeme najít i na jižní polokouli.
Novozélandští vinaři se sice nemohou pochlubit tak letitou výsadbou jako jejich kolegové z Austrálie, v kvalitě s nimi však soupeřit mohou, stejně odvážně jak s Francouzi. Nejlepší vzorky vín Syrah ze Země dlouhého bílého mraku hledejme jednak mezi drobnými podniky na prosluněném ostrově Waiheke, ale také v Hawke´s Bay mezi městy Napier a Hastings, konkrétně na sluncem rozpálených, dobře propustných štěrkokamenitých naplaveninových půdách Gimblett Gravels, velmi podobných těm na Rhôně.

Vinařství Man O´ War Vineyards se nachází na druhém konci ostrova Waiheke, tak trochu odtržené od civilizace, se kterou je tento krásný statek spojen pouze štěrkovou cestou. Čekají vás tam jen vinice a azurově modré moře, s výhledem na vzdálený poloostrov Coromandel. Toto vinařství vyrábí plná hutná vína. Vlajkovou lodí je směska odrůd Cabernet Franc, Merlot, Malbec, Petit Verdot a Cabernet Sauvignon, pojmenovaná Ironclad po válečných lodích z 19. století, známých například z války severu proti jihu, jejichž dřevěný trup byl okován železnými pláty. Keře vinné révy na tomto statku rostou na vyhřátých jílovitých svazích v těsné blízkosti oceánu. Zvláštností terroir Man O´ War je přítomnost železa v půdě, což odlišuje tato vína od zbytku Waiheke mimořádnou mineralitou.
My tentokrát ale ochutnáme jiné vyjímečné červené víno, a to Syrah Dreadnought ročníku 2012, pojmenované pro změnu po těžkém bitevním křižníku ze začátku 20. století, jehož supermoderní vesmírný nástupce byl tak slavně zničen povstalci hned v úvodu nového dílu Hvězdných válek. Vinařství Man O´ War je fascinováno, stejně jako známá heavy metalová kapela podobného jména, bitevními loděmi, válčením a starými válečníky a proto se i jejich další velké víno, tentokrát Chardonnay, jmenuje Valhalla...


Man O´ War Waiheke Island Dreadnought Syrah 2012
Ideální lahvinka nejen pro všechny milovníky Hvězdných válek a skalní fanoušky Joey DeMaia. Toto víno temně granátové barvy je 100 % Syrah vypěstovaný na jižním cípu ostrova Waiheke. Ve vůni zaujmou zralé ostružiny a lesní borůvky, doplněné o jemné tóny pepře a hřebíčku. Víno plného těla je velmi koncentrované. Díky svěžím kyselinkám a vyzrálým zaobleným taninům je i příjemně svěží a elegantní s dlouhým koncem. Pro pevnou strukturu vína bylo ponecháno menší množství třapin. Víno zrálo 18 měsíců v použitých i nových francouzských barikových sudech (75/25). To vše společně s alkoholem 14,3 % předurčuje tento Syrah stylově blízký vínům ze severní Rhôny k dlouhověkosti. Cena kolem 90,- NZD sice není nízká, ale vzhledem k vysoké kvalitě vína je stále více než přijatelná. Nemusíme dlouze váhat a udělujeme 95 bodů a jeho koupi, nebo přinejmenším ochutnávku, určitě doporučujeme! (sehnat ročník 2012 bude možná trochu problém, ale ročníky 2014 a zejména 2015 jsou také skvělé a je jich zatím dost)