Duben 2018

TOP 10 novozélandských vín Pinot Noir

9. dubna 2018 v 9:35 | Pavel Černý

Pinot Noir je specifická, na pěstování a následné zpracování mimořádně náročná modrá odrůda. Odrůda, která potřebuje speciální, konstantní péči a pozornost, nemůže být pěstována kdekoli, ani kýmkoli. Odrůda, jejíž tenké slupičky sice nepustí příliš barvy, zato může vyzrát z ovocnosti až do nekonečné komplexnosti a nebeské noblesy. Ušlechtilá odrůda, která kromě lásky a péče potřebuje také specifickou půdu i vhodné klimatické podmínky.
To vše mohou nabídnout novozélandské vinařské regiony Martinborough a Marlborough. Zejména však v oblastech Central Otago a Waitaki Valley, kde dny jsou slunečné a teplé, ale ne příliš horké a noci i v létě naopak velmi chladné, kde zářivé podzimní dny umožňují ovoci na keřích révy dlouze a konstantně vyzrávat, můžeme najít ta nejlepší novozélandská a možná i světová vína Pinot Noir. Osobně považuji minerální vína z břidlicového podloží v Central Otagu, i ta z vápencových půd v sousedním Waitaki Valley, za absolutní novozélandskou špičku.

Zde je deset nejlepších novozélandských vín Pinot Noir, která jsem měl během mé poslední návštěvy této krásné země možnost ochutnat. (Seznam by mohl být samozřejmě mnohem, mnohem delší a za vyzkoušení také stojí vína Pinot Noir z oblastí Nelson , North Canterbury a Waipara. Mezi vinařství, stabilně produkující vysoce kvalitní vína Pinot Noir určitě patří také Pyramid Valley, Kusuda, Neudorf, Seresin, Cloudy Bay a jejich víno Te Wahi, Ostler, Chard Farm, Terra Sancta nebo třeba Aurum.)
1. Felton Road Block 3 Pinot Noir 2013, Central Otago 96/100
Překrásné intenzivní aroma malin a zralých třešní se zřetelnou pepřnatou kořenitostí. Neskutečná plnost a hustota na patře. Bohatá struktura a jemné, rafinované třísloviny. Dokonale jsou také zakomponovány kyseliny. Precizně udělaný velký Pinot Noir s úžasnou hloubkou. Bohatý a vyzrálý, současně však velmi elegantní. Neskutečné víno s obrovským potenciálem na další ležení na láhvi. Vinařství Felton Road je dle mého názoru dlouhodobě nejlepším (nebo přinejmenším jedním z nejlepších) producentem vín Pinot Noir na Novém Zélandu, čemuž logicky odpovídá i cenová politika tohoto mimořádného statku.


2. Gibbston Valley Le Maitre Pinot Noir 2015, Central Otago 96/100
Velmi jemné a elegantní víno z hroznů Pinot Noir sklizených z jedné singl vinice. Ve vůni i v chuti dominují červené třešně a švestky. Oblé, sametové, vyzrálé, s dokonale zakomponovaným tříslem. Dlouhá ovocná dochuť. Náš TIP: při návštěvě vinařství Gibston Valley určitě absolvujte prohlídku sklepních jeskyní, největších svého druhu na Novém Zélandu, a ochutnávku v místním vyhlášeném sýrovém obchůdku!


3. Escarpment Kupe Pinot Noir 2011, Martinborough 95/100
Plné, precizně vybalancované víno. Kořenité a perfektně strukturované. Aroma i chuť zralých červených třešní. Elegantní, s hedvábnou texturou. Tento Pinot Noir je pocitově dosti suchý a přesto lahodný a velmi přitažlivý. Víno Escarpment Kupe Pinot Noir ročníku 2013 se dokonce zařadilo na sedmé místo mezi stovku nejlepších světových vín (Wine Spectator), ale jak mi řekl sympatický majitel vinařství, tento mimořádně povedený ročník je již bohužel beznadějně vyprodán.


4. Ata Rangi Pinot Noir 2013, Martinborough 95/100
Toto osvěžující, ovocité víno připomíná košík plný voňavého ovoce, jako jsou maliny nebo černé třešně, ale nechybí také luční bylinky a květy. Přiznám se, že Ata Rangi patří mezi jedno z mých nejoblíbenějších novozélandských vinařství. Také u tohoto Pinotu najdete dokonalou finessu a strukturu s perfektně vybalancovaným tříslem a kyselinou. Příjemné, jasně zřetelné anymální tóny. Mladistvé, chytlavé, s velmi dlouhou dochutí. Velký potenciál k dlouhověkosti. Za ochutnání určitě stojí i ´menší´ a daleko levnější bráška Crimson - další úžasně ovocité a supr pitelné víno Pinot Noir od Ata Rangi.


5. Fromm Fromm Vineyard Pinot Noir 2015, Marlborough 95/100
Velmi svěží, precizně udělaný Pinot Noir, odrůdově čistý, s pevnou strukturou a sametovým tříslem. Lahodná ovocnost zralých malin a třešní. Víno je krásně harmonické, doplněné o příjemné pepřnaté tóny. Opravdu moc pěkně vymazlený Pinot Noir, ostatně vinařství Fromm z Renwicku u města Blenheim v Marlborough je vždy sázka na jistotu.


6. Poppies Single-Vineyard Old Vines Pinot Noir 2015, Martinborough 95/100
K dostání pouze v lahvích velikosti Magnum. Velmi výrazné a přímočaře ovocité víno z nejstarších keřů vinařství. Dominuje peckové a bobulové ovoce. Vše je v harmonii s alkoholem, kyselinou a tříslem. Zatím stále lehce surové, toto víno potřebuje čas. Určitě ochutnejte i jiná vína Pinot Noir od vinařství Poppies. Naprosto luxusní mají také Pinot Gris, možná nejlepší, jaký jsem kdy na Novém Zélandu ochutnal. Malé rodinné vinařství, pár kroků od legendárního Ata Rangi, také nabízí skvělou zážitkovou gastronomii. Rezervace předem nutná!


7. Burn Cottage Pinot Noir 2015, Central Otago 95/100
Relativně mladé vinařství amerických přistěhovalců, které ale již nyní rozhodně stojí za pozornost. Tento Pinot Noir je také velmi výrazný, jak v chuti tak i ve vůni. Svěží, nasládle ovocitý, s výrazným květinovým buketem. V chuti hřeje pikantní kořenitost a ovocnost peckového ovoce je také velmi příjemná. Dobře strukturované, jemné víno s dlouhou dochutí. Jedna z nejzajímavějších novozélandských vinět. Víc už mne fascinoval pouze label se záhadným uskupením židlí od vinařství Boekenhoutskloof z Jižní Afriky.


8. Akarua Kolo Pinot Noir 2015, Central Otago 94/100
Velejemné víno ze singl vinice je plné třešní a lučního kvítí. Ke svěží ovocnosti se připojují také nasládlé švestky. Úžasná finessa, vitalita, čistota a jemnost. Hedvábné tříslo, oblý pocit v ústech doznívá ještě dlouho po polknutí. Vinařství Akarua umí kromě velkých burgundských vín také jedny z nejlepších novozélandských vín šumivých, srovnatelných s lepšími vzorky z francouzské oblasti Champagne.


9. Carrick The Magnetic Pinot Noir 2015, Central Otago 94/100
Velmi hebké, čisté, elegantní a svěží ovocité víno. Dominují čerstvé třešně a zralé višně. Delikátní, harmonické víno s velmi dlouhou dochutí. Rozhodně vyzkoušejte také jejich minerální Sauvignon Blanc, mně vyrazil dech. Carrick je pouze pár kroků od vinařství Akarua. Zajímavá architektura, zejména interiér s krásnými obrazy a luxusní posezení na zahrádce s dramatickým výhledem do okolní surrealistické krajiny.


10. Te Whare Ra Single Vineyard Pinot Noir 2013, Marlborough 94/100
Vinařství Te Whare Ra z Renwicku v Marlborough je stejně jako jeho témeř soused Fromm biodynamické a tudíž i členem spolku MANA (Marlborough Natural Winegrowers). Další sametový Pinot Noir s vytříbeným nosem. Živý v chuti plné bobulového ovoce i zemitých tónů. Hřejivý, kořenitý závěr. Moc pěkné víno. Vinařství Te Whare Ra v České republice svého času zastupoval pan Masařík z Blatnice pod Svatým Antonínkem.