Květen 2018

Canterbury - vinařský region mezi Pacifikem a Jižními Alpami

10. května 2018 v 13:42 | Pavel Černý

Vinařský region Canterbury a zejména jeho subregiony Waipara a North Canterbury jsou na vzestupu a jistě si zaslouží bližší prozkoumání. Kromě špičkových vín Pinot Noir se v této oblasti mezi městy Kaikoura a Christchurch, lemované z východu Pacifikem a na západě hřebenem Jižních Alp, daří vyrábět také zajímavá vína Pinot Gris, Chardonnay a zejména Riesling, jak dokládá i vítěz našeho testu, na který se můžete těšit příště.
Cantenbury se dá s určitou nadsázkou označit jako novozélandská Haná. Možná trochu nudná rovina v okolí krásných, ale zemětřesením a ne úplně dávnými záplavami a následnými mohutnými sesuvy půdy zkoušených měst Christchurch a Kaikoura. Rovina však úrodná, posetá farmami a vinicemi, tvořícími barvami hýřící abstraktní obraz, na východě lemovaná krajkou zpěněného příboje Pacifiku a zasněženými štíty hřebene Jižních Alp ohraničená na horizontu západním.

Vinařská oblast Canterbury se rozprostírá od poloostrova Banks Peninsula přes Christchurch až na sever k muzikálnímu vinařskému městečku Waipara a v opačném jižním směru až k na hranici s Otagem ležící relativně mladé podoblasti Waitaki Valley. Nepropustná hradba Jižních Alp zadržuje přebytečné srážky ze západu a velmi horká léta, umírněná chladnou mořskou brízou z východu, společně s dlouhými suchými podzimy nabízejí ideální podmínky pro dozrávání hroznů.
Půdy mohou být rozdílné podle jednotlivých podoblastí. Na severu ve Waipara Valley v okolí městečka Waipara, jsou půdy v blízkosti říčních koryt tvořeny převážně štěrky a jíly, na úbočích kopců navíc doplněné podílem vápence. Zdejší osobité pinoty, ryzlinky, sauvignony nebo vína Sémillon a Chardonnay nejsou tedy žádným překvapením. Širé roviny Canterbury Plains, tvořené plytkými vanami naplavených štěrkopísků, poskytují vhodné podmínky k pěstování ryzlinků a vín odrůdy Pinot Noir.

Mezi významná vinařství z oblasti Canterbury patří na českém trhu zastoupené firmy Misty Cove a Waipara Hills, které má své vinice společně s vinařstvím Pegasus Bay ve Waipaře. V tomto regionu najdeme také špičkové biodynamické vinařství Pyramid Valley (na fotkách) nebo neméně kvalitní producenty Black Estate a Terrace Edge. Zmínit můžeme i Akaroa Winery z kouzelného městečka s francouzkými kořeny a stále udržovanými tradicemi Akaroa, turistického centra vulkanického poloostrova Banks Peninsula.