Canterbury - vinařský region mezi Pacifikem a Jižními Alpami

10. května 2018 v 13:42 | Pavel Černý

Vinařský region Canterbury a zejména jeho subregiony Waipara a North Canterbury jsou na vzestupu a jistě si zaslouží bližší prozkoumání. Kromě špičkových vín Pinot Noir se v této oblasti mezi městy Kaikoura a Christchurch, lemované z východu Pacifikem a na západě hřebenem Jižních Alp, daří vyrábět také zajímavá vína Pinot Gris, Chardonnay a zejména Riesling, jak dokládá i vítěz našeho testu, na který se můžete těšit příště.
Cantenbury se dá s určitou nadsázkou označit jako novozélandská Haná. Možná trochu nudná rovina v okolí krásných, ale zemětřesením a ne úplně dávnými záplavami a následnými mohutnými sesuvy půdy zkoušených měst Christchurch a Kaikoura. Rovina však úrodná, posetá farmami a vinicemi, tvořícími barvami hýřící abstraktní obraz, na východě lemovaná krajkou zpěněného příboje Pacifiku a zasněženými štíty hřebene Jižních Alp ohraničená na horizontu západním.

Vinařská oblast Canterbury se rozprostírá od poloostrova Banks Peninsula přes Christchurch až na sever k muzikálnímu vinařskému městečku Waipara a v opačném jižním směru až k na hranici s Otagem ležící relativně mladé podoblasti Waitaki Valley. Nepropustná hradba Jižních Alp zadržuje přebytečné srážky ze západu a velmi horká léta, umírněná chladnou mořskou brízou z východu, společně s dlouhými suchými podzimy nabízejí ideální podmínky pro dozrávání hroznů.
Půdy mohou být rozdílné podle jednotlivých podoblastí. Na severu ve Waipara Valley v okolí městečka Waipara, jsou půdy v blízkosti říčních koryt tvořeny převážně štěrky a jíly, na úbočích kopců navíc doplněné podílem vápence. Zdejší osobité pinoty, ryzlinky, sauvignony nebo vína Sémillon a Chardonnay nejsou tedy žádným překvapením. Širé roviny Canterbury Plains, tvořené plytkými vanami naplavených štěrkopísků, poskytují vhodné podmínky k pěstování ryzlinků a vín odrůdy Pinot Noir.

Mezi významná vinařství z oblasti Canterbury patří na českém trhu zastoupené firmy Misty Cove a Waipara Hills, které má své vinice společně s vinařstvím Pegasus Bay ve Waipaře. V tomto regionu najdeme také špičkové biodynamické vinařství Pyramid Valley (na fotkách) nebo neméně kvalitní producenty Black Estate a Terrace Edge. Zmínit můžeme i Akaroa Winery z kouzelného městečka s francouzkými kořeny a stále udržovanými tradicemi Akaroa, turistického centra vulkanického poloostrova Banks Peninsula.
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama