Červenec 2018

Tři příjemná letní vína od Petera Yealandse

18. července 2018 v 17:45 | Pavel Černý

Vinice vinařství Petera Yealandse se nacházejí v těsné blízkosti Tichého oceánu, na samém konci vinorodého údolí Awatere Valley v Marlborough. Vinařství Yealands sídlí v moderní, ekologicky šetrné budově, utopené mezi nekonečnými vinohrady, tak trochu na samotě stranou od zbytku světa. Keře révy jsou vysázeny v dokonalých řádcích dle GPS tak, aby mohly být obhospodařovány kombajny... Je jich opravdu mnoho a tvoří tak největší soukromě vlastněný vinohrad nejen na Novém Zélandu, ale na celé jižní polokouli.
Majitel a zakladatel vinařství Peter Yealands je modernista, který rád dělá věci po svém. Dokonce révě pouští z reproduktorů, umístěných na stožárech mezi řádky, vážnou hudbu. Ve vinici můžete absolvovat okružní jízdu. Štěrková cesta vás dovede až na útes k oceánu, odkud se vám naskytne neskutečný pohled na vlnící se vodní hladinu, z níž jakoby volně vystupuje vinohrad, který míří až na opačný horizont, ohraničený vzdálenými horami.


Yealands Estate Single Vineyard Marlborough Riesling 2009 86/100
Pokud máte rádi grilované pstruhy nebo ryby obecně, sáhněte po tomto víně z chladného Awatere Valley v Marlborough. Oslní vás svou šťavnatostí a pikantní kyselinkou. Osvěžující letní ´outdoor´ víno. Suché, řízné, ale ne kyselé, s 11.5 % alkoholu se ani moc neopijete... Dobře ho vychlaďte. V orosené sklence bude zlatavě jiskřit a vonět po citrusech, jabkách a lipovém květu. V chuti se ještě přidá včelí plástev a oříšky. Středně dlouhá limetková dochuť nenechá sklenku nikdy prázdnou. K dostání na obou polokoulích za velmi přijatelných cca 13 NZD / 200 Kč. Klidně kupujte i jiné ročníky.


Peter Yealands Marlborough Awatere Valley Sauvignon Blanc 2016 87/100
Další velmi příjemné (nejen)letní víno, opět k dostání na obou polokoulích. Bledě žlutá barva se zelenkavými odlesky. V intenzivní vůni dominuje tropické ovoce, zejména marakuja, citrusy, luční tráva a bylinky. Osvěžující chuť je plná tropického ovoce, citrusů a žlutého melounu. Středně dlouhá, minerální dochuť s grepovou hořčinkou. 13 % alkoholu, cena do 14 NZD / v ČR od 229 Kč. Vyzkoušejte ke špízu z grilovaných krevet a limetek.


Peter Yealands Marlborough Awatere Valley Sauvignon Blanc 2017 89/100
Možná ještě o něco lepší než stejné víno předchozího ročníku, i když velmi podobné. Aromatika zralého tropického ovoce a guave je opojná, vůni čerstvých bylinek doplňuje list černého rybízu. V plné šťavnaté chuti opět dominují citrusy a marakuja, ale také hrušky a grep s dotekem zázvoru. V dochuti můžeme objevit stopu lanolinu. Dlouhá, osvěžující a minerální dochuť. Toto povedené víno nepotřebuje víc než společnost fajn lidí, kousek kozího sýra a rozpečenou bagetu s avokádovou pomazánkou.